4 Milyon Almanyalı Türk’e Türkçe eğitimini kaldıran Almanya, Türkiye’de Almanca Üniversite açtı!

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

tau_basligi

 

4 Milyon Türk kökenli kişinin yaşadığı Almanya’da Türkçe öğretimini kaldıran Almanya, yalnızca birkaç bin Alman’ın yaşadığı Türkiye’de Almanca üniversite açtı! Üstelik Türk hükümeti de bu dengesizliğe destek verdi.

Üstelik te bu Alman üniversitesi “devlet” (Türk devleti!) üniversitesi olarak açıldı!

Almanya Türkçe anadil öğretimini engelliyor

Almanya’da okullarda zaten kısıtlı birkaç saatte verilen anadil Türkçe dersleri son yıllarda kaldırılmıştı. Bazı bölgelerde bununla da yetinilmemiş, bazı Türk anababaların ceplerinden para ödeyerek düzenledikleri derslerin okullarda verilmesi de engellenmişti.

Alman yetkililer Türkçe’yi “uyuma” engel olarak görüyorlar. Ne yazık ki birçok Alman için “uyum” ile “asimilasyon” birbirinin tıpkısı olarak görülüyor.

Bunun sonucu olarak Almanya’da Türkçe gün geçtikçe geriliyor.  Öngörülere göre, 1, 2 kuşak sonra Almanyalı Türkler arasında Türkçe bilenlerin sayısı çok az olacak…

 

(görsel: Kahire YE Enstitüsü)

Erdoğan tribünlere konuştu,  Almanlar ise yaptı!

Erdoğan Mayıs 2014’te Almanya’da yaptığı konuşmada Türk hükümeti olarak “Kendi öz kültüründen, öz dilinden taviz vermeden entegrasyon” istediklerini vurgulamıştı. Almanlar buna büyük tepki göstermişti. Ancak Erdoğan’ın bu sözleri yalnızca lafta kaldı. Ne başbakanlığı ne de cumhurbaşkanlığı döneminde Erdoğan ve Türk hükümeti bu konuda hiçbirşey yapmadı.

Daha doğrusu, tam tersini yaptı! Almanyalı Türklerin asimilasyonunu engellemek için birşey yapmadığı gibi, Türkiye’deki Türk çocuklarına Almanca üniversite açılmasına izin verdi. Üstelik te bir “Türk devlet üniversitesi” olarak. Başka deyişle Türkiye’nin de kaynakları kullanılıyor!

Türk hükümeti, Almanyalı Türklere yapılan zorlama asimilasyonu görmezden geldi ve Almanya’ya Türkiye’de Almanca üniversite açma izni verdi. Üstelik Türk devletinin de kaynaklarını kullanarak…

Sözde “İki dilli” ama “Ağırlıkli olarak Almanca”

Türk Alman Üniversitesi’nin (TAÜ) tanıtım yayınlarında üniversite “İki Ülke, İki Dil, Tek Üniversite” sloganı ile tanıtılıyor. Ancak bu “İki Dil”in bir aldatmaca olduğu daha sonraki sayfalarda ortaya çıkıyor, çünkü eğitimin “ağırlıklı olarak Almanca” olduğu vurgulanıyor.

Almanya Neden Türkiye’de Almanca Üniversite Açtırdı?

Öncelikle bu üniversite Türkiye’deki en çok birkaç bin “Alman gencin Almanca eğitim alması” için açılmadı. Türk gençleri için açıldı.

Peki o zaman, Almanya neden Türk gençlerine üniversite açsın?

İlk olarak, Almanya Türkiye pazarına çok önem veriyor. Türkiye en çok malı Almanya’dan satın alıyor. Birçok Alman markası Türkiye’de tekel durumunda. Türkiye ekonomik olarak neredeyse Almanya’nın sömürgesi gibi.

Almanya elinde tuttuğu Türkiye pazarını öteki ülkelerden “kıskançlıkla” korumak için herşeyi yapıyor. Bu üniversiteyi açarak Türkiye üzerindeki etkisini daha da arttırmak istiyor.

İkinci olarak, bu “Türk Alman” üniversitesinde okuyan gençler, Alman çıkarlarına göre biçimlendirilmiş eğitimden geçmiş kişiler olarak “Alman olan şeylere karşı” daha bir ilgili olacaklar.. Ya da örneğin Ermeni Sorunu gibi konulara Almanların dikte ettikleri gibi yaklaşacaklar. Bu da öyle ya da böyle Almanya’nın Türk ekonomisi, kültürü, politikası ve kamuoyu üzerindeki etkisini arttıracak.

Üçüncü olarak ta, Almanyalı Türklerden bazıları çocuklarını “Türkiye’de okusun” diye bu üniversiteye gönderecekler. Böylece asimilasyon Türkiye’de de sürecek…

Almanya Türkiye’de derenin taşıyla derenin kuşunu vuruyor!

Türkiye’de açtığı üniversite ve öteki kurumlarla, Almanya kendi çıkarları doğrultusunda Türk gençlerini eğitiyor ve üstelik bunun için Türkiye’nin kaynaklarını da kullanıyor!

Türk hükümeti ise, Almanya’da Türkçe’yi okullardan çıkartan ve asimilasyonu arttıran Almanya’ya bu üniversite için izin vererek neredeyse “ödüllendiriyor”. Üstüne üstlük bir de halkın parasını bu iş için harcıyor!
(görsel: Kahire YEE)

8 Responses

 1. Münsterli Serdar

  Erdogan Almanyada secimden önce konusmustu. Tek derdi oy almakti. Bunlar hep öyle degilmi. Halki kandirirlar oyu alirlar.

 2. Cengiz

  türkiye sahipsiz!!! almanyada dönerci dükkani yönetemeyecek adamlari türkiyede “lider” yaparsan olacagi budur. erdogan kölnde atti tuttu ama türkiyede yaptigina bak.

 3. Onur

  Almanya Ermeni kararı ile Türkiye’ye büyük kalleşlik yapmıştır! Almanya Türkiye’yi “Çantada Keklik” görüyor. “Ne yapsak yerler” diye düşünüyorlar. Ne yazık ki, haklılar… Türklere soykırım lekesini bulaştırmak isteyen Almanya’dan büyükelçimizi çektik 4 ay sonra geri gönderdik! Almanlar bunu bilerek bize hakaret ediyorlar!

 4. Onur

  Türkiye’deki Alman emperyalizminin yeni simgesi bu “Türk Alman Üniversitesi’dir. Ne yazık ki Türkiye’de Ak parti hükümeti kalleş Almanya’nın Türk gençlerinin beyinlerine girmesine destek olmaktadır.

  Almanlar bu üniversitede kendi emperyalist amaçları için piyonlar yetiştireceklerdir. Hani o Almanya’daki utanç oylamasında “Evet” diyen sözüm ona Türk asıllı milletvekilleri gibi piyonlar yetiştireceklerdir. Bunun vebali Erdoğan’ın ve Türk hükümetinin boynundadır. Bu yanlıştan en yakın zamanda dönülmelidir!

 5. Onur

  Avrupa’da 2,5 ülkeye sıkışmış Almanca dilinde eğitim gören Türk Alman Üniversitesi öğrencilerine acıyorum! Avrupa’da Almanları kimse sevmez. Almanya, Avusturya ve İsviçre’nin yarısı dışında da kimse onların dilini konuşmaz!

  Bu öğrenciler ille de yabancı dilde eğitim istiyorlarsa bari İngilizce ya da İspanyolca eğitim görsünler de bari işe yarar bir dil öğrensinler!

 6. Onur

  Ben olsam, CV’mde “Türk Alman Üniversitesi”nin bulunmasından UTANÇ duyarım! Sen o üniversiteyi bitirerek ancak “sömürge üniversitesine bitirmiş” konumuna gelirsin. Almanya’da bile sana aşağılayıcı biçimde bakarlar, arkandan konuşurlar. “Demek ki bu Türkler üniversite kuramıyor, Almanlar kurmuş” diye…

 7. E. Recep

  Türkiyenin politikacilari bi tek konusurlar. Calmasini bilirler. Hirsizlik bilirler. Alman ise isini bilir. Adam gitmis istanbulda üniversite kurmus. Ha bide senin devletinide isin icine sokmus.

  Alman ne yapacak? Artik yetistirirler o Türk Alman Üniversitesinde Türkiyede Cem Özdemir, Özcan Mutlu, Ekin Deligöz, Aydan Özoguz, Mahmut Özdemir, Metin Hakverdi, Cansel Kiziltepe, Gülistan Yüksel, Sevim Dagdelen, Azize Tank, Cemile Yusuf kafasinda kisileri.

  Türkiyeyi paspas yapan o hirsiz Türk politikacilar UTANSINLAR!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *