50 Milyon Türk Yurttaşının Kimlikleri İnternete Düştü. Erdoğan da içinde!

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Bilgisayar korsanları 50 milyon Türk yurttaşının kimlik belgelerini ele geçirdi! Yayınlanan kimlik bilgileri arasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ve eski Cumhurbakanı Abdullah Gül’ün de belgeleri var!

Türk yurttaşlarının kimlik bilgileri Türkiye’de MERNİS olarak bilinen bilgisayar veri tabanlarında tutuluyor. Korsanlar MERNİS’e girerek tam 49 milyon 611 bin 709 kişinin verilerinii ele geçirdiler ve bunları Romanya’da bir internet sitesinden yayınladılar. Bu verilere ulaşan Amerikan AP haber ajansı “Sorguladığımız her 10 TC kimlik sayısının 8’inin doğru ayrıntılarla bulunduğunu saptadık” dedi.

Yayınlanan kimlik bilgilerinde her yurttaş için TC Kimlik Sayısı, Ad, Soyad, Anne Adı, Baba Adı, Cinsiyet, Eşey (cinsiyet), Doğum Yılı, Doğduğu Kent, Nüfus Kayıt Yeri, Açık Adres gibi bilgiler yeralıyor.

MERNİSsy

Dolandırıcılara gün doğdu!

Bu bilgilere ulaşan dolandırıcıların başkasının adına internetten mal ısmarlayabilecekleri, iş kurabilecekleri, ve daha başka birçok işlem yapabilecekleri bildiriliyor.

Türkiye’de Bilgisayar Güvenliği İşbilmezlerin elinde!

Türkiye’de özellikle devlet kuruluşlarında bilgisayar ve internet güvenliğine yeterince önem verilmediği öne sürülüyor. Bunun nedeni olarak ta, devlet işyerlerinde çalışanlar işe alınırken yeteneklerine bakılmıyor. Yalnızca iktidardaki partiye yakın olanlar işe alınıyorlar. Böylece önemkli işker “salla başı al maaşı” ile çalışan yetersiz nitelikte kişilerin eline kalıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *