Almanya otoyolları özelleştirecek! Paralı yapacak!

posted in: Almanya, Avrupa Birliği | 2
Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Almanya'da otoyol (görsel: Tage Olsin, WCC)

Almanya Federal Yönetimi, ülkedeki otoyolları özelleştireceğini açıkladı. Parasal İşler Bakanı Wolfgang Schäuble’nin (CDU) bu konuda hazırlıklara başladığı açıklandı. Özelleştirme sonucu, otoyollar paralı olacak. Almanya’da şu anda otoyollar parasız.

Posta ve İletişimde yapılan yol izlenecek

Alman dergisi Der Spiegel’in bildirdiğine göre, önce bu otoyolların akçalanması (finanse edilmesi), yapımı, bakımı, yönetimi için bir kuruluş kurulacak. Bu kuruluşa özel girişimciler de ortak olabilecekler. Ancak çoğunluk payı devlette kalacak. Daha önce de posta, iletişim kurumlarının özelleştirilmesinde bu yöntem izlenmişti.

Aralık ayında çalışmalar başlıyor!

Özellikle bankaların ve sigorta kuruluşlarının özelleştirme ile ilgilendiği bildiriliyor. Aralık ayının başında Bakanlar Kurulu özellştirmeyi konuşacak. Özelleştirme için önce birlik anayasasının değiştirilmesi gerekiyor.

Almanya’nın çevresini de etkileyecek!

Almanya’nın otoyolları paralı yapması yalnızca Almanya’ya yaşayanları değil, çevre ülkeleri de etkileyecek. Danimarka, Norveç, İşveç, Hollanda, Belçika, Fransa ve İsviçre’de yaşayn Türkler de sıla yolunda Almanlara para ödemek zorunda kalacaklar.

Fransa gibi yüksek mi olacak?

Otoyol ederlerinin Fransa, İspanya gibi yüksek mi, yoksa Türkiye’deki gibi düşük mü olacağı belli değil… Fransa ile İspanya’da otoyol ederleri uzaklığa göre 20-100 avro arasında değişiyor. Türkiye’de ise genelde 2-5 TL arasında…

(görsel: Tage Olsin, WCC)

Ayrıntıyı okuyun:

[Almanca] Bundesregierung will Autobahnen privatisieren Der Spiegel

2 Responses

  1. Hasan Hüseyin

    Bence olsun. Benim arabam yok. Neden benim vergilerim yollara harcansin? Yolu kullanan ödesin parasini

  2. BusybeeERC

    Adamcagizdaki zihniyete bak! Arabam yok diyor. Kullandagin toplu tasimalar seni ucurarak mi goturuyor acaba?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *