Almanya’dan Türkiye’ye “Ermeni Yasası” Kandırmacası!

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Almanya Dışişleri Bakanı bir açıklama yaparak Alman Meclisi’nin “soykırım” kararının yasal bağlayıcılığı olmadığını söyledi.

Almanya, Türk hükümetinin uyarılarını takmayarak, Ermeni savlarını onaylamıştı. Alman Meclisi ‘Ermeni Yerdeğiştirmesi’ni “soykırım” olarak adlandırmıştı.

Her zaman Almanyalı Türklere “Türkiye’nin sorunlarını Almanya’ya taşımayın” öğüdü veren Almanya’nıni kendi meclisine bu Ermeni yanlısı yasayı getirip oylatması ilgi çekmişti.

Bu karar birçok çevrede soykırımcı bir geleneği olan Almanya’nın “soykırımcı”lığı yayarak kendi üzerindeki baskıyı azaltmak olarak görülmüştü.

Almanya Türk pazarını ele geçirmiş… Ama…

Türkiye’nin en çok mal aldığı ülke olan, Volkswagen, Bosch, Siemens, BMW, Mercedes, Audi ve daha birçok markası Türk pazarını ele geçirmiş olan Almanya’nın Türk hükümetinin uyarılarını dinlememesi şaşkınlık yaratmıştı.

Bunun üzerine Türkiye Berlin büyükelçisini geri çekmiş, daha sonra İncirlik’teki Alman askerleri ile görüşmek isteyen Alman milletvekillerine görüşme izni vermemişti….

Alman hükümeti bu yetersiz açıklama ile Türk hükümetini kandırmak istiyor….

Oylama öncesi Alman hükümetinin takmadığı Türk hükümeti bir süredir “hiç olmazsa” Alman hükümetinin Alman meclisinin bu kararı ile arasına “uzaklık koymasını” istiyordu. Ancak Merkel bunu yapmayacağını açıklamıştu.

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier yaptığı açıklamada “Alman Meclisi’nin doğal olarak dilediği kararı geçirip geçirmemeye kendisinin karar vereceğini, ancak bunun yasal bir bağlayıcılığı olmadığını” açıkladı. Reuters haber ajansı, Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün bu konuda ileride açıklama yapabileceğini ekledi.

Türk hükümeti kanacak mı?

Her durumda çok yetersiz olan bu açıklamanın Türk hükümetince yeterli bulunup bulunamayacağı ilgiyle bekleniyor…

İlginç olan, bazı Türk basınının Alman dışişleri bakanının bu yetersiz açıklamasını “Almanya Geri Adım Attı” başlığı ile vermesi oldu…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *