Almanya’nın ‘Yol Vergisi’ne karşı komşuları yargıya gidiyor!

posted in: Almanya, Avrupa Birliği, Gezi | 1
Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Almanya'da bir otoyol (görsel: Lwan98, WCC)

Almanya ‘yol vergisi’ konusunda Avrupa Birliği (AB) ile anlaştı. Almanya yabancı araçlara yol vergisi koymaya hazırlanıyor. Almanya’ya komşu Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden tepki geldi.

Alman meclisi “Bundestag’ geçen yıl yol vergisini onaylamıştı. Plana göre 1 Ocak 2016’da uygulama başlatılacaktı. Ancak AB bunu “AB yurttaşlarına ayrımcılık” olarak gördü ve Almanya’ya ‘Avrupa Adalet Yargılığı’na (AAY “European Court of Justice”) giderim’ gözdağı verdi. Bunun üzerine AB ile Almanya biraraya geldiler.Bir ortayolda anlaştılar.

Almanya’da yeryüzündeki en uzun otoyol ağlarından birisi var: Tam 13.000 kilometre. Bunun çoğunda hız sınırı yok.

Daha önce de Alman Parasalişler Bakanı Schäuble otoyolları özelleştirmek istemişti. Ancak bunun için gerekli Anayasa değişikliğini yaptıramadı. O yüzden özelleştirme planından vazgeçilmişti.

İşte Alman yol vergisi:

Alman otoyollarını kullanmak isteyenler çıkartma (“vignet”) satınalacaklar. Bunu araçlarının camına yapıştıracaklar. Çıkartmaların ederi kullanma süresine göre değişecek. Örneğin 10 Günlük bir çıkartmanın ederi 2,50 avro olacak. Ederler süreye göre 20 avro’ya dek çıkacak. Bir araçtan yılda en çok 130 avro alınacak. Ancak bunun sağlamasının nasıl yapılacağı daha belli değil.

Almanya bu yolla yılda 500 milyon avro kazanmayı umuyor. Bazı uzmanlara göre, bu uygulamanın getirisi giderlerini karşılamayacak. Ancak bu Almanya’da Merkel’in yönetim ortaklarından CSU’nun seçim sözüydü.

İşte AB ile Almanya arasında bulunan ortayol:

Araçlardan yılda en çok 130 avro ‘yol vergisi’ alınacak. Eğer araç Almanya’da kayıtlıysa ve çevreyi az kirletiyorsa, bu para araç sahibine geri ödenecek.

Daha önceki plana göre, tüm Alman sürücüler paralarını geri alabileceklerdi. AB ise “Alman ve öteki AB yurttaşları arasında ayrımcılık” diye buna karşı çıkmıştı.

Ama komşular hala hoşnutsuz!

AB-Almanya anlaşması Almanya’nın komşularını hoşnut etmedi. Çünkü hala daha “Alman-Alman değil” ayrımcılığı var.

Hollanda bu verginin ayrımcılık yaptığını belirtti. Almanya’ya karşı Avrupa Adalet Yargılığı’na gideceğini açıkladı. Avusturya ise “yeni anlaşmayı yakından inceleyeceğiz. Eğer Avusturya yurttaşlarına karşı ayrımcılık varsa, tüm yasal yolları kullanacağız” dedi. Belçika ile Danimarka ise, eğer Hollanda AAY’na giderse, kendilerinin de katılabileceklerini açıkladılar.

(görsel: Lwan98, WCC)

  1. Ergun

    Belcikayla danimarka yavsaklik yapmislar. Neden Holladayi bekliyorlar? Neden kendileri dava etmiyorlar?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *