Amsterdam Türk Başkonsolosluğu “29 Ekim 2013 Günü Açılıyor”du.

posted in: Avrupa'dan Duyumlar, Saydam | 3
Paylaşın! Herkes sizden duysun!

800px-Amsterdam

 

T.C. Lahey Büyükelçisi Uğur Doğan Temmuz 2013’te iftar yemeğinde söz vermişti…

Ancak hala Amsterdam’da yurttaşın işlerini yapan bir Türk konsolosluğu yok…

Almanya’dan sonra en çok Türk Hollanda’da Yaşıyor

Avrupa’da Almanya’dan sonra en çok Türk Hollanda’da yaşıyor. Ülkede yaşayan Türk sayısı 400-450 bin arasında veriliyor. Türklerin en yoğun yaşadıkları bölge ise Rotterdam ile çevresi. Rotterdam Avrupa’nın en büyük limanı. Yeryüzünde ise Singapur limanından sonra ikinci geliyor.

Başkent Amsterdam’da “iş gören” Türk Konsolosluğu yok.

Hollanda ilginç bir ülke. Ülkenin başkenti Amsterdam ama ülke Lahey kentinden yönetiliyor. Bu küçük ülkede Rotterdam’dan sonra en çok Türk’ün yaşadığı Amsterdam’da ise Türk konsolosluğu yok!

Konsolosluk aylardır “var” ama iş görmüyor!

Amsterdam’da bir konsolosluk açıldı. Ama sanal ortamda! Kağıt üzerinde! Devletten aylık alan bir konsolosu var. Ama konsolosluk yurttaşın işini görmüyor! Ancak birbir sorunuz olursa e-posta üzerinden yanıtlayabiliyor…

O yüzden Türk yurttaşları konsolosluk işlemleri için tirenle 1 saat uzaklıktaki Rotterdam’da gitmek zorundalar.

Yurttaştan gelen isteklere karşın Türkiye’nin Hollanda büyükelçisi Sadık Arslan, Amsterdam konsolosluğu konusunda yurttaşa açıklama yapma gereği duymadı…

T.C. Lahey Büyükelçisi “29 Ekim 2013’te Açılacak” demişti

2013’ün Temmuz ayında Lahey’de Sanitas adlı hastane zincirinin iftar yemeğine katılan TC Büyükelçisi Uğur Doğan, güzel yemekten sonra “müjdeyi” vermişti: Gerekli işler yapılmaktaydı. Amsterdam’da gerçek Türk konsolosluğu 29 Ekim 2013’te açılacaktı….

Ancak 3 yıl sonra, 29 Ekim 2016’da geldiğimizde bile hala Amsterdam’da yurttaşın işlemlerini yapan gerçek bir konsolosluk yok. Amsterdam’lı yurttaşlar hala zamanında varıp işlem sırası alabilmek için, sabahın köründe Rotterdam’a yola çıkmak durumundalar.

Bu arada sözü veren büyükelçi Uğur Doğan’ın görev süresi dolduğu için yerine yeni büyükelçi Sadık Arslan atandı. Ne Lahey Türk büyükelçiliği, ne de Rotterdam/Deventer konsolosluk sitelerinde Amsterdam’daki konsolosluk konusunda en ufak bir bilgi yok. Sözler veriliyor,ama sonra yurttaşa bilgi verme zorunluluğu duyulmuyor.

Amsterdamlı Türkler verilen sözün en kısa sürede tutulmasını bekliyorlar.

Sanitas

Uğur Gülen’in açıklamayı yaptığı iftarı Sanitas kuruluşu düzenlemişti. Bu toplantıda büyükelçi Uğur Gülen Sanitas vakfının “çalışmalarından övgü ile” sözetmişti. Türkiye’de Fethullah Gülen yanlılarınca düzenlenen 15 Temmuz kalkışması sonrası Türk devlet haber ajansı Anadolu AjansıFETÖ’nün Hollanda Yapılanması” adı altında liste yayınladı. Bu listede hem iftarı düzenleyen Sanitas sağlık kuruluşu, hem de iftarın Lahey’de düzenlendiği yer olan Seva Eğitim Vakfı bu listede yeraldı.

3 Responses

 1. Cengiz

  Buyukelci iftar yemeginde kafayi bulmus olmasin? Acaba adama caktirmadan bisey mi icirdiler de olmayacak sozu verdi?

 2. Sema

  Bildiğim kadarı ile o sağlıkl kuruluşu Dinci bir kuruluş. Diyebilirsiniz ki, büyükelçi yurttaşların kutlamalarına gider. Peki Hollanda Atatürkçü Düşünce Derneği’nin bir yemeği olsa gider miydi?

 3. G. Kars

  Sayın TC lahey büyükelçisi Uğur Doğan bu güzel “müjdeyi” iftar yemeğinden sonra vermiş. Acaba iftarda ne içtiydi de kendinden bu denli emin konuştu?

  5 ay olmuş yuk be yahu!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *