Avrupa Birliği 3 Milyar Avro’yu Türk hükümetine değil, kendi seçtiği kurumlara vermek istiyor!

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Yolsuzluk

Ahmet Davutoğlu başbakanığındaki AKP hükümetinin Avrupa Birliği (AB) ile yaptığı “Sığınmacıarı geri alma” anlaşmasında bu kez de “para sorunu” ortaya çıktı.

Anlaşmaya göre, AB Türkiye’ye 3 milyar avro ödeme yapacaktı. Bu ödeme Türkiye’den Avrupa’ya sığınmacı akımını durdurmak ve Türkiye’deki sığınmacılara yaptığı giderleri karşılamak için kullanılacaktı.

Türkiye bu parayla Türkiye’deki yaklaşık 3 milyon Suriyeli için kamplar, okullar, hastaneler yapacağını söylüyor.

Ancak AB, yolsuzluklar yüzünden Türk hükümetine para konusunda güvenmiyor. Paranın sığınmacılar için kullanılmayacağından kuşkulanıyor.

Türkiye tek başına 28 AB ülkesinin 7-9 katı sığınmacı aldı!

Türkiye tek başına Suriye’den en çok sığınmacı alan ülke. Resmi olarak Türkiye’deki kayıtlı sığınmacı sayısı 3 milyon dolayında gözüküyor. Ancak gerçek sayının bunun çok üstünde olduğu bildiriliyor. Türkiye, 28 AB ülkesinin şimdiye dek aldığı sığınmacı sayısınının 7-9 katını tek başına aldı.

Türkiye AB’nin sınırlarını korumak için büyük paralar harcıyor.

Türkiye şimdiye dek Suriye’li sığınmacıların barınması, bakılması için gereken parasal kaynakları büyük oranda kendisi karşılıyor.

Ayrıca Türkiye AB’ye sığınmacı akımını önlemek için büyük paralar harcıyor. Örneğin Türk Kıyı Güvenlik birimlerinin kullandığı helikopterlerin bir uçuşu Türk yurttaşlarının vergilerinden saatte binlerce avro çekip alıyor. Bunun yanısıra Türkiye’nin Kıyı Güvenlik birimleri neredeyse tek iş olarak AB’ye sığınmacı akımını önlemek için çalışıyorlar…

AB Danimarkalılara ödeme yapmış!

Türkiye anlaşmaya göre paranın kendisine verilmesi gerektiğini belirtiyor. Ancak AB bu parayı Türk hükümetine değil de, kendi seçtiği kurumlara vermek istiyor. AB parayı özellikle Birleşmiş Milletler’e ve uluslararası toplumsal kitle örgütlerine vermek istiyor.

AB bugüne dek, ödenmesi gereken bu 3 milyar Avro’nun yanızca 190 milyon Avro’sunu ödemiş. O ödemeyi de Yeryüzü Gıda Proğramı ve Danimarka Sığınmacılar Kurumu gibi kuruluşlara yapmış! Danimarka Avrupa’da en az sığınmacı alan ülkeler arasında…

Türkiye bu duruma karşı çıkıyor. Çünkü Suriyeli sığınmacıların bakımı ve AB’nın sınırlarını korumak için gereken para hep Türk halkının cebinden çıkıyor. Ama AB parayı uluslararası kurumlara vermek istiyor…

Erdoğan: “Yahu şu 3 milyar Euro’yu verecekseniz verin artık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Salı günü yaptığı konuşmada “Yahu şu 3 milyar Euro’yu verecekseniz verin artık” demişti. Erdoğan konuşmasında “(Parayı verme için) Bizden proje istiyorlar; dalga mı geçiyorsunuz, biz işi çoktan bitirdik” demiş, Türkiye’nin Suriyeli sığınmacılar için 25 kamp yaptığını ce çalıştırdığını eklemişti.

  1. Hasan Hüseyin

    Sen olsan verecegin paranin yolsuzluga gidecegine pic olacagini bile bile verinmi? Veririm diyosan ozaman kalk avrupalilara kiz. Kendini onlarin yerine koy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *