Avrupa Birliği Boeing 737 Max Uçuşlarını Durdurdu!

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Kurumu Avrupa Birliği’nin göklerini Boeing 737 Max model uçaklara geçici olarak kapattı.

İlk olarak 2018 yılının Ekim ayında Endenozya’da Lion Air’in 737 Max 8 model çağı düşmüş, kazada 189 kişi yaşamını yitirmişti. Son olarak ta, 10 Mart 2019 günü Etiyopya Havayolları’nın 737 Max 8 model uçağının kalkıştan hemen sonra düşmesi Boeing 737 Max model uçakların güvenli olup olmadığı konusunda kuşkuları derinleştirmişti.

Bu kuşkular üzerine Etiyopya havayolları ile birkaç Çin havayolu bu model uçakları geçici olarak uçurmamaya karar vermişlerdi. Her ne denli Boeing kuruluşu bir açıklama yaparak “uçağın güvenli” olduğunu açıklasa da bu yeterince doyurucu bulunmamıştı.

İlk önce Singapur

Ülke olarak ta ilk olarak Singapur göklerini bu model uçaklara kapatmış, bunu da Avustralya izlemişti. Avrupa Birliği’nin bu kararı büyük bir uçuş alanını kapsaması açısından çok önem taşıyor. İngiltere de bir açıklama yaparak bu yönde bir karar aldı.

Türk Hava Yolları ile Norveç Hava Yolları Uçuşları Geri Döndürüldü

Avrupa Birliği’nin uçuş alanını kapatmasından sonra, İstanbul’dan İngiltere’nin Birmingham kentine uçan bir Türk Hava Yolları uçağının geri döndürüldüğü bildiriliyor. Benzer biçimde, İsveç’in Stokholm kentinden İsrail’in Tel Aviv kentine uçan Norwegian (Norveç) havayollarının Romanya üzerindeyken geri dönmek zorunda kaldığı açıklandı.

Avrupa’da birçok havayolu kullanıyor.

Boeing’in 737 dizisinin son modeli olan “Max” dizisi bazı açılardan önceki 737’lerden ayrılıyor. Örneğin bu modelde motorlar öteki 737’lere göre biraz daha önde oluyor. Bu durumun uçağın dengesini bozduğu öne sürülüyor. Bu model ile kazaların kalkıştan hemen sonra olması ilgi çekiyor.

Avrupa’da Boeing 737 Max 8 kullanan havayolları ile uçak sayıları şunlar: Norwegian Air (Norveç): 18, TUI (Almanya): 15, Türk Hava Yolları: 11, Smartwings (Çekeli):7, İzlanda Havayolları: 5, LOT Havayolları (Polonya), Air Italy (İtalya): 3. SunExpress’in (Türkiye/Almanya) de bu model uçaklardan 32 tane ısmarladığı ancak uçakların daha gelmediği bildiriliyor. Avrupa dışından da çok sayıda havayolu Boeing 737 Max 8 kullanıyor. Tüm listeyi görmek için tıklayınız (İngilizce).

Amerika: “Boeing 737 Max 8 güvenli”

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Federal Havacılık Kurumu (FAA), Boeing 737 Max 8 modelinin güvenli olduğunu açıkladı. Dolayısı ile ABD üzerindeki uçuşlar durdurulmadı. Ancak bazı ABD havayollarının biletlerini satın almış yolculara uçuşlarını değiştirme seçeneği verdikleri bildiriliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *