Belçika terörcü Abdülselam’ı yakalamayan polisi serbest bıraktı! Neden?

posted in: Avrupa'dan Duyumlar, Belçika | 1
Paylaşın! Herkes sizden duysun!

isid_abdulselam_attau_750x410

Belçika’da yargı “bilerek yapmadığı” nedeniyle polis şefini suçsuz buldu! Mechelen kentinin polis başı Yves Bogaerts Antwerpen kentinde yargılanıyordu.

Polisbaşı bildirimi almış ama…

Paris’te 130 kişinin öldüğü IŞİD terör saldırısından sonra Belçika’daki Mechelen kenti polisine bir bildirim geldi. Bildirimde terör sanığı Salah Abdülselam’ın (Abdeslam) saklandığı yer veriliyordu. Abdülselam’ın Paris’teki saldırının düzenleyicilerinden olduğu açıklanmıştı. Savlara göre, sanık terörcülere kalacak yerler ayarlamış, ulaşımlarını sağlamış, hedef göstermiş, patlayıcıların hazırlanmasına yardımcı olmuş. Ancak Abdülselam saldırılar sırasında üzerindeki bomba yüklü yeleği patlatmamış, olay yerinden kaçmıştı. Tüm Avrupa polisi peşindeydi.

İşte Avrupa’da bu daha önce görülmemiş bir “terörcü avı” sürerken, 2015’in Aralık ayında Mechelen polisbaşı Yves Bogaerts’e “aranan adam şu yerde” diye bildirim geldi. Ancak Bogaerts bir eylemde bulunmadı. Yalnızca bu bildirimi bir çalışanına e-posta ile iletti ve “Ulusal veri bankası”na eklemesini söylemekle yetindi.

Üstelik bir yandan da bu bildirimi yapan polis görevlisi, Arap kökenli “Hamid A.” nın adı basına sızdırıldı. Hamid A’nın bu olaydan sonra IŞİD’çilerden ölüm gözdağları aldığı bildiriliyor.

Abdülselam bu olaydan ancak 4 ay sonra, 18 Mart 2016’da Brüksel’de yakalandı. Üstelik te, Hamit A.’nın bildirdiği yerde! Ancak Hamit A.’nın bildirimi üzerine değil! Polis sanığın “telefon ve kişi izleme” sonucu yakalandığını açıkladı. Başka kaynaklar ise, bu yerde yaşayan kişinin, 1 kişi için çok büyük pizza ısmarlaması üzerine ilgiyi üzerine çektiğini öne sürdü. Hamid A’nin bildirimi ise, Abdülselam’ın yakalanmasından 3 gün sonra işleme alındı!

Yakanınca IŞİD Belçika’da eylem yaptı

Abdülselam’ın yakalanması terör hazırlığında olan arkadaşlarını eyleme geçirdi. Abdülselam’ın konuşmasından korkan terörcüler, birkaç gün sonra, 22 Mart’ta da bu kez Brüksel havaalanında eylem düzenlediler. Basında çıkan savlara göre, IŞİD’çiler aslında Paris’te eylem yapmayı düşünüyorlardı. Ancak Abdülselam yakalanınca, onun konuşmasından korkup hemen yakındaki bir hedefe, Brüksel havaalanına saldırdılar.

Belçika bilerek mi yakalamadı?

Belçika son zamanlarda “Avrupa’nın terör başkenti” olarak anılmaya başlandı. Bu, Belçika’da çok terör eylemi olduğundan değil. Bunun nedeni bu ülkede terörcülerin rahatça barınıyor olmaları. Paris’teki saldırıyı düzenleyenler çoğunlukla Belçika’da doğup büyüyen, orada yaşayan Arap kökenlilerdi.

Acaba Mechelen polisbaşının Abdülselam’ın yerini bildiği halde birşey yapmamasının arkasında başka birşey olabilir mi? Avrupa ülkeleri genelde “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” ilkesiyle davranıyorlar. Örneğin Fransa, Belçika, Almanya, Danimarka gibi ülkelerin PKK konusunda böyle davrandıkları biliniyor. Geçmişte de Fransa’nın Ermeni terör örgütü “ASALA” ile “Fransa’da eylem yapmama” anlaşması yaptığı öne sürülüyordu. ASALA 1980’li yıllarda çok sayıda Türk diplomatını şehit etmişti. Yakın geçmişte de Belçika polisi, Sabancı öldürmesi sanığı Fehriye Erdal’ı güpegündüz “elinden kaçırmıştı”.

Peki Belçika neden yine de sonunda Abdülselam’ı Brüksel’de yakaladı? Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Belki de Belçika “yakalamak zorunda kaldı”. Örneğin belki de Amerikalılar ya da Fransızlar Abdülselam’ın yerini buldular ve Belçikalılara doğrudan bildirdiler. Öyle bir durumda da Belçika’nın “yakalamama” gibi bir seçeneği kalmadı…

Bunları da okuyun:

Danimarkalı yetkili üst düzey PKK’lıları barındırdıklarını açıkladı! bilgi.avroTürk.com

Türkiye Belçika’yı uyarmış, ama Belçika Brüksel teröristini serbest bırakmış! bilgi.avroTürk.com

 

  1. Hasan Hüseyin

    Adam hakli. Önce kendi ülkesini düsünüyor. Ne var bunda anlamadim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *