Berlin’de TIR Yeniyıl Pazarına Girdi 12 ölü 48 Yaralı!

posted in: Almanya, Avrupa'dan Duyumlar | 0
Paylaşın! Herkes sizden duysun!

 

Olay Berlin’in batısındaki Kurfürstendamm anayolunda Breitscheidplatz alanında kurulan yeniyıl (Noel) pazarında oldu. Bu akşam saat 20:14 dolayında bir TIR kamyonu pazarın içine dalarak çok sayıda kişiyi ezdi. Şu ana dek 12 ölü 48 yaralı var! Alman polisi terör eylemi olarak deperlendiriyor. TIR’ın Polonya aracı olduğu açıklandı.

Uzun süre kalabalığı ezerek aracı 60-80 metre süren saldırgan, daha sonra aracı durdurdu. Tiergarten yönünde kaçmak isterken, bir yurttaş saldırganı 2 kilometre boyunca izledi, polisi aradı. Bunun üzerine polis saldırganı Özgürlük anıtı yakınlarında yakaladı.

Sürücü “sığınmacı” çıktı…

Kaynakların bildirdiğine göre, aracı halkın üzerine süren kişi Afganistan ya da Pakistan kökenli bir sığınmacı. Die Welt gazetesi ise sürücünün 23 yaşında Pakistanlı olduğunu yazdı. Ayrıca, polisin Berlin Tempelhof havaalanı yakınında terörcünün kaldığı sanılan hangara baskın yaptığı da yazıda yeraldı.

Polisin bildirdiğine göre, saldırgan birkaç ufak suç olayına karışmış birisi. Ancak terör örgütleriyle bir bağlantısı bilinmiyordu…

Aracın gerçek sürücüsünü öldürmüş…

Aracın sahibi Polonya kuruluşuna göre, araç bugün çalındı. Kuruluş aracın Polonyalı gerçek sürücüsüne saat 16:00’dan sonra ulaşılamadığını açıklamıştı. Daha sonra saldırganın sürücüyü öldürdüğü ortaya çıktı. Polonyalı sürücünün cansız bedeni kamyonda bulundu.

Polisin telefon numaraları

Olay yerinde Türk yurttaşlarının olup olmadıkları bilinmiyor.

Facebook kişiler yakınlarına iyi olduklarını bildirsinler diye “Güvenlik Yoklaması”nı (“Safety-Check”) etkinleştirdi. Ayrıca polisin ivedi durum numarası 030 46644664’dan yada Berlin polisinin 030 54023 111 sayılı telefonlarından da bilgi alınabiliniyor.

Nis saldırısına benziyor

Bu yıl 14 Temmuz’da Fransa’nın Nis kentinde de bir TIR kalabalığın arasına dalarak 86 kişiyi öldürmüştü… Saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

Ayrıntıyı okuyun:

[Almanca] Lkw rast in Berliner Weihnachtsmarkt – mindestens 9 Tote!  Bild

(Almanca ama filim de var)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *