Bunalımdaki Türk Turizmine bir vuruş da, İngiliz Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi…

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

 

Türkiye’de son yıllarda IŞİD ve PKK terör eylemleri gittikçe sıklaşıyor ve ne yazık ki önlenemiyor. Bu da yabancı ülkelerin kendi yurttaşlarını “Türkiye’ye yolculuk” konusunda uyarmalarına yolaçıyor. İngiltere de bu ülkelerden birisi.

“Göreme yakınlarında Kayseri”

Kayseri’deki PKK terör saldırısından sonra İngiliz Dışişleri Bakanlığı “Türkiye’ye gezi öğüdü”nü güncelleştirdi. 17 Aralık 2016 Cumartesi günü yapılan güncelleştirmede, o gün olan Kayseri terör saldırısından sözedilirken “Göreme (Kapadokya) yakınındaki Kayseri” denmesi gözlerden kaçmadı.

Diyarbakır, Suriye sınırı yasak…

İngiltere yurttaşlarına “Diyarbakır’a kesinlikle gitmeyin ve Suriye sınırına 10 kilometreden çok yaklaşmayın” diyor. Ayrıca güneydoğudaki kentler ve Tunceli için de “çok gerekmedikçe gitmeyin” dendi.

Bildiride ayrıca Türkiye’nin öteki bölgeleri için de “gitmeden önce öğüdümüzü okuyun” deniyor. Bu arada 29 Ekim 2016 günü Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) İstanbul konsolosluğunda çalışanların ailelerinin Türkiye’den ayrıldığı bildirildi. İngili konsolosluğunun ise normal çalıştığı eklendi. Yazıda 2015 yılında 2,4 milyon İngiliz gezginin Türkiye’ye geldikleri ve Türkiye’nin genelde güvenli olduğu ancak ek güvenlik önlemlerinin alınması gerektiği yazıldı. 15-16 Temmuz kalkışmasından sonra durumun durulduğu ancak güvenlik durumunun kırılgan olduğu yazıldı.

Terör dediler ama, PKK’nin adını anmadılar…

Gezi öğüdündeki terör bölümünde, çok yüksek terör tehlikesi olduğu yeraldı. Terör örgütleri arasında PKK yerine “Kürt terör kümeleri” denmesi özellikle ilgi çekti. Yazıda “İçinde Kürt terör kümeleri, IŞİD ile aşırı solcu örgütler terör eylemlerini planlamayı ve yapmayı sürdürüyorlar” dendi. Bu eylemlerin gelecekte olasılıkla ayrım gözetmeden yapılabileceği öne sürüldü.

“Havacılık”

Yazıda terör eylemlerinin daha çok Güneydoğu ile Ankara ile İstanbul kentlerinde olduğu yazıldı. Saldırıların özellikle büyük kentlerde, ülkedeki batılı gezginlere ve batılı kurumlara karşı olabileceği eklendi.

Ayrıca “Türk havacılık kesimine karşı terör eylemi riskinin arttığı” öne sürüldü ve yurttaşların havaalanlarındaki güvenlik görevlilerine yardımcı olmaları istendi.

Ayrıntıyı okuyun:

[İngilizce] Foreign Travel Advice – Turkey  İngiliz Dışişleri Bakanlığı

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *