Cips, Don, İş: İşsiz Hollandalı Yaratıcılığı İle Hemen İş Buldu!

posted in: Avrupa'dan Duyumlar, OradanBuradan | 3
Paylaşın! Herkes sizden duysun!

 

 

İşsiz Hollandalı Durumunu Gerçekçi Anlatan Ağ Sitesi Yaptı, Bir Sürü İş Önerisi Aldı

Niek3

Hollandalı ağ sitesi tasarımcısı Niek Gooren işsiz kalınca iş bulmak için ilginç bir yöntem kullandı. 5 Ay boyunca iş bulamayan Gooren, iş bulmak için bir ağ sitesi yaptı. Ama bu sıradan bir site değildi. Kısa süre sonra Gooren’a iş önerileri yağmur gibi yağdı. Bugün bir işi var.

 

Sıradan bir site değil

Gooren’in sitesinde birçok kişinin sitesinde olduğu gibi özgeçmişi, o güne dek yaptığı işlerden örnekler var. Ancak ek olarak işsiz kişilerin yaşamına giren kaçınılmaz durumlar da var: örneğin hergün işe gitmek yerine, evde televizyon karşısına geçip TV izlemek gibi. Gooren da divanın üzerinde elinde cips yerken ve TV izlerken donuyla çekilmiş görselini de sitesine eklemiş. Yediği cips de Hollanda’da satılan en ucuz cips markası.

 

Ayrıca “siz bunu okurken, Niek 5 ay 23 gün 6 saattir işsiz ve yalnız” (gün-ay-yıl-saat sayacı her an artıyor), “Niek’i çalıştırmak ucuz çünkü kahvesinde şeker ve süt kullanmaz” gibi ilginçlikleri de sitesine eklemiş. Ancak sitesinin çarpıcı sözü “Niek’in İşsizlik Yardımı’nda kurtulmasına yardım et!”. Ayrıca olası işverenleri özendirmekten de geri kalmıyor: “Hollanda’da yaşayan herkes gibi siz de kendiliğinden benim işsizlik ödeneğime katkıda bulunuyorsunuz. Beni işe almanız daha doğru olmaz mı?”. Niek Gooren’in sitesini (her ne kadar Hollandaca olsa da) buradan görebilirsiniz.

 

O Şimdi Çalışıyor

Niek’in sitesi sosyal ortamda ilgi çekince işverenlerin de ilgisini çekmesi uzun sürmemiş. Birden birçok yerden iş önerisi yağmuruna tutulmuş. Bunlardan birisini kabul etmiş. Artık işi var. Bunun üzerine yeni bir site yapmış. Burada koyduğu görsellerde işyerinde masasında şampanya içiyor. Ayrıca Hollanda’da yaşayanlara işsizlik ödeneğine yaptıkları katkıdan dolayı sağol demeyi de unutmamış! Gooren’in yeni sitesi için tıklayın.

Niek2

Sonuç: Sıradan yöntemler de yararı ancak yaratıcı olmak her zaman ek yarar getiriyor.

3 Responses

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *