DENK partisi üyesi Simons korumaya alındı

posted in: Avrupa'dan Duyumlar, Hollanda | 0
Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Denk parti üyeleri, Tunahan Kuzu, Sylvana Simons, Selçuk Öztürk (görsel: DENK)

 

Hollanda’da 22 Kasım 2016 Salı gününden başlayarak, sunucu ve milletvekili adayı Sylvana Simons’un koruma altına alındığı açıklandı.

DENK’e katıldı, ırkçıların odağı oldu.

Simons DENK partisine aday olduğundan bu yana gözdağı alıyordu. Son zamanlarda Hollanda TV/radyoları ve sanal ortamlarında  Simons’a ırkçı söylemler artmıştı.

Hollanda’nın yeni partilerinden olan DENK’in kurucuları Türk politikacılar Tunahan Kuzu ile Selçuk Öztürk. Ancak parti “Türk partisi” olarak görülmüyor. Birçok azınlık topluluklarından üyesi var. Hollanda’nın eski sömürgesi Surinam doğumlu Simons da bu bağlamda DENK‘e katılmıştı.

Hollanda’nın en sevilen futbol proğramında bile ırkçı söylemler..

DENK’e katıldıktan sonra önce Facebook gibi sanal ortamlarda başlayan saldırılar daha sonra genel yayınlara da geçti. Simons’a karşı ırkçı söylemlerden birisi Hollanda’nın en çok izlenen futbol yorumu proğramlarından Voetbal Inside‘da yapıldı. Proğramda, Hollanda’daki geleneksel ırkçı “Kara Peter” kişiliğinin yüzünün kapkara yerine daha açık renkte boyanmış olması eleştirildi. Hollanda’nın tanınmış futbol yorumcusu Johan Derksen Simons için “şimdi mutlu bir maymuncuk gibi tarlada koşuyordur” dedi. Bu ırkçı sözler Hollanda’da özellikle Afrika kökenliler arasında yanlı buldu.

Arkasından 3FM radyosunun DJ’i Giel Beleen’in ırkçı yayını izledi. Beleen proğramında önce maymun sesi dinletti, sonra da “sakin ol Sylvana” dedi. Beleen’in daha önce devletin ırkçılık karşıtı bir tanıtım filminde yeraldığı ortaya çıktı. Bunun üzerine filmin yapımcısı Beleen’in içinde yeralmadığı yeni bir filim çekti.

Irkçı filmi yapan kişi belli oldu

Daha sonra Simons için internetteki Youtube’da ırkçı filimler yayınlanmaya başladı. Bunlardan birinde Simons, “Kara Peter” olarak ve çıplak bir Afrikalı kadın olarak gösterildi. Filmin bazı bölümleri ırkçı Amerikalı Klu Klax Klan’ın eylemlerini andırıyordu. Bunun üzerine DENK partisi Hollanda Terörle Savaşım ve Güvenlik Ulusal Eşgüdüm Kurumuna (NCTV) başvurdu.

DENK’in başvurusu işe yaradı. Filmi yapan ve Youtube’a yükleyen kişi kendiliğinden güvenlik güçlerine teslim oldu. Bu arada da Simons’un güvenliğinin sağlanacağı açıklandı.

Filmi yapan kişinin 37 yaşında olduğu, Aalsmeer kentinin Kudelstaart kent-çevresinde yaşadığı açıklandı. Güvenlik güçleri sanığı “gözdağı vermekten” sorguladı. Ayrıca sanığın bilgisayarına el konulduğu, evinin arandığı bildiriliyor.  Sanık sorgulamasında filmi tek başına yaptığını söyledi. Sorgulamasından sonra sanık serbest bırakıldı. Sanığın ne zaman yargılanacağı belli değil.

 

(görsel: DENK partisi üyeleri Tunahan Kuzu, Sylvana Simons, Selçuk Öztürk)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *