Erdoğan ile arası bozulan Ülker, İngiltere’ye mi taşınıyor?

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Yıldız Holding, Ülker Bisküvi’nin hisse senetlerinin %30’unu İngiltere’ye kurduğu ‘Pladis’ adlı kuruluşuna aktardı. Bir süredir Recep Tayyip Erdoğan ile arası bozuk olduğu ileri sürülen Yıldız Holding’in bu girişimi akıllara şu soruyu getiriyor: Yıldız Holding ‘ne olur ne olmaz, siyasal nedenlerden el konulur’ diyerek parasını güvence altına mı almak istiyor?

Türkiye’nin en büyüğü

Ülker, Türkiye’deki en büyük gıda kuruluşu. 1944 Yılında kurulan kuruluş, çok sayıda bisküvi üretiyor. Ancak buna ek olarak, yine çok sayıda marka altında çukulatanın yanısıra, zeytinyağı’ndan (Komili), konserve gıdaya (Kalbim ton), mısır gevreğine (corn flakes), hazır kahveye (Cafe Crown), tereyağına (Bizim), içeceğe (İçim), süte, yoğurda dek çok çeşitli ürünler üretiyor.

Türkiye’deki pazarda baskın duruma gelen Ülker, kazandığı para ile yurtdışına yatırım yaptı. 2008 Yılında Belçika’nın ünlü çikolota markası Godiva’yı, 2014’te de İngiltere’nin büyük bisküvi kuruluşu United Biscuits’i (Sultana, McVities vb) satın aldı.

Ancak Erdoğan ile arası bozuldu

Ülker’in sahibi Yıldız Holding’in Türkiye’de her zaman “dinci” bir imgesi oldu. Üstelik bu yüzden zaman zaman Atatürkçü ve laik toplumca boykot edildiği dönemler de oldu. Ancak ne ilginçtir ki, bir dönem geldi Yıldız Holding’in AKP ve Recep Tayyip Erdoğan ile de arası bozuldu. Ortalıkta “Yıldız Holding’e karşı FETÖ operasyonu yapılacak” söylentileri dolaşmaya başladı.

Derken, 1 Nisan 2017’de TV’lerde yayınlanan Ülker reklamı AKP’lileri ayağa kaldırdı. Reklamın sözleri çok ilginçti:

“Şimdi hesaplaşma zamanı” sözünün geçtiği reklamı, Recep Tayyip Erdoğan ile öteki AKP’liler kendilerine karşı gözdağı olarak gördüler. Ülker bir açıklama yaparak reklamın kendilerine karşı bir oyun olduğunu açıkladı ve reklam kuruluşunda reklamı hazırlayan kişi işten atıldı.

Sonuçta fatura yine Türkiye’ye çıkıyor

Yıldız Holding kuruluşlarının hisselerini İngiltere’ye kaydırarak büyük olasılıkla karlarını da böylelikle yurtdışına aktaracak. Böylece Türk halkının aldığı ürünlerden elde edilen karın vergisi İngiltere devletinin kasasına girecek…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *