Hollanda: AKP’nin Türklere gönderdiği seçim mektubu yasadışı değil

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

 

Türkiye’deki 1 Kasım 2015 seçimlerinden önce AKP Hollanda’daki Türklerin evlerine seçim mektupları göndermişti. Birçok yurttaşın kafasında “AKP bu kişisel bilgileri konsolosluklardan mı aldı” kuşkusu belirmişti. Bir bölüm yurttaş ta bu durumdan rahatsızlığını dile getirmişti. Bunun üzerine Hollanda Türk büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırmıştı.

Konuyu soruşturan Hollanda kurumu CBP, AKP’nin yaptığının yasalara aykırı olmadığı yargısına vardı. CBP Hollanda’da kişisel bilgilerin korunması ile yükümlü kuruluş. CBP’ye göre AKP bu bilgileri Türkiye’deki Yüksek Seçim Kurulu’ndan satınalmış!

Yüksek Seçim Kurulu yurttaşların bilgilerini nasıl satar?

Seçimlerde Hollanda’daki Türklerin %70’i AKP’ye oyvermişlerdi.

Ancak Hollanda’daki soruşturmanın kapanması bazı Türkleri rahatsız etti. Bu çevrelerdeki genel kanı “Hollanda’nın Türkiye ile arasını bozmamak için konunun üzerine gitmeyip kapattığı” yönünde. Türk Yüksek Seçim Kurulu’nun yurttaşların bilgilerini böyle kolayca satabilmesi tepki topladı. Ayrıca yurttaşlar “yasal yoldan satınalınmış” olsa bile, bu bilgilerin Hollanda’da kullanılmış olmasının da Hollanda yasalarına aykırı olduğunu öne sürüyorlar.

ilgili haberler:

Hollanda seçimlerde AKPland oldu

AKP’nin Hollandalı Türklere gönderdiği mektup

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *