Hollanda Başbakanı: Erdoğan’ı arayıp içişlerimize karışmamasını söyledim

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Cumartesi akşamı (27 Ağustos) Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayıp “Hollanda’nın içişlerine karışmayın” demiş.

“Darbeyi kınıyoruz ancak sonrasında da özenli olun, demokrasiyi, adaleti güçlendirin”

Hollanda başbakanı bir sanal ortam hesabından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayıp “bir kez daha Hollanda olarak Türkiye’deki darbe girişimini kınadığını” bildirdiğini açıkladı. Rutte, darbe girişiminden sonra “Türkiye’nin elinde demokrasiyi ve adalet devletini güçlendirmek için bir fırsat olduğunu, dolayısı ile bunun için gerekli önlemlerin özenle alınması gerektiğini ve bu süreçte ölüm cezasının geri getirilmesine karşı olduklarını” Erdoğan’a bildirdiğini yazdı.

“Hollanda’daki toplulukları birbirine düşürmeyin”

Rutte ayrıca “Hollanda olarak Türkiye’nin Hollanda’nın içişlerine burnunu sokmasına hoşgörü göstermeyeceklerini” de Erdoğan’a iletmiş. Bu gibi girişimlerin önlenmesi konusunda Erdoğan’ın yardımını istemiş. Hollanda başbakanı ayrıca “Hollanda’da bazı toplulukların öteki topluluklarla karşı karşıya getirilmesinin onanamaz olduğunu” da belirtmiş.

Neden şimdi ve neden Cumartesi akşamı?

Geçtiğimiz günlerde Rotterdam Türk Başkonsolosu Sadin Ayyıldız’ın Rotterdam çevresindeki belediyelere gönderdiği mektup Hollanda’da gündem olmuştu. Hollanda basınında çıkan yazılara göre, Ayyıldız “Türkler arasındaki gerilimin nasıl düşürüleceği konusunda Hollandalı yerel yönetimlere öğütler veriyordu. Bu öğütler arasında ‘gösterilerin yasaklanması’ da vardı”.

Kaşkonsolos’un yanlışı “kariyerci” Aboutaleb’e koz verdi

Başkonsolos Sadin Ayyıldız’ın bu pek diplomatça olmayan davranışı, Rotterdam’ın Fas kökenli belediye başkanı Aboutaleb için kaçırılmayacak bir fırsat yarattı. Hemen konuyu gündeme taşıdı ve basına “Türk konsolosun ileri gittiğini, Hollanda’nın içişlerine karıştığını” söyledi. Ayrıca Türk konsolos ile bu konuyu görüşmek için görüşme ayarladı.

Aboutaleb, 1998’de “hiç”likten Rotterdam belediye başkanlığına roket hızıyla yükselişiyle tanınan bir politikacı. Bazı çevreler, Wikileaks belgelerine dayanarak, Aboutaleb’in bu konuma “Müslüman toplumu üzerine Amerikalılara ve öteki yerlere bilgi vererek” geldiğini öne sürüyorlar. Ancak her durumda Hollanda’da çok sevilen bir politikacı. Kariyer hırısı ile bilinen Aboutaleb’in ileride Hollanda’ya başbakan olabileceği öne sürülüyor.

Türk büyükelçisi başkonsolosu engelledi, daha kötü durumun önüne geçti.

Hollanda’da bu olayın gündeme girmesi ve Türkiye’ye tepkilerin artması ile Türk büyükelçiliği araya girerek konsolosun Rotterdam belediye başkanı ile görüşmesini, dolayısı ile doğabilecek daha kötü durumları engelledi.

Büyükelçilik görüşmeyi engellemesi ile ilgili olarak “konsolosluğun diplomatik kurum olduğunu, görüşmesi gereken konumun da Hollanda Dışişleri Bakanlığı” olduğunu bildirdi. Ancak Rotterdam başkonsolosu konumunda oturan Sadin Ayyıldız’ın bunu nasıl bilmiyor olacağı kafalarda soru olarak kaldı. Büyükelçilik ayrıca Ayyıldız’ın mektubu konusunda da “bilgi için gönderilmiş” dedi.

İlk olay değil… Başkonsolos’un acemiliğinden mi oluyor?

Basında çıkan bilgilere göre, Rotterdam başkonsolosu Sadin Ayyildiz 1997’de katıldığı Dışişleri Bakanlığında çeşitli görevlerde bulunduktan sonra, konsolos olmadan doğrudan Kazakistan’ın başkenti Almatı’da Türk başkonsolosu olarak görev yapmış. 1 Ekim 2015’ten bu yana da Hollanda’da Rotterdam başkonsolosu olarak görevlendirilmiş….

Sadin Ayyıldız’ın “başkonsolosluğu” döneminde daha önce de sorun çıkmıştı. 2016’nın Nisan ayında Rotterdam başkonsolosluğunun Hollandalı Türk kurumlarına gönderdiği iletide “Erdoğan’a hakaret edenlern vb başkonsolosluğa bildirilmesi” isteniyordu. Hollanda Türk toplumuna yardımcı olması beklenen Rotterdam başkonsolosluğunun bu “bildirimcilik” isteği tam tersi, Hollanda’daki Türk toplumunu zor duruma düşürmüştü…

HollandaBBErdoğan

 

Son dönemlerde Türkiye-Hollanda ilişkileri oldukça devinimli…

Hollanda Türkiye’deki “Gülenci-Erdoğancı” çatışmasının Hollanda’ya taşınmasından rahatsız. Özellikle okullarda FETÖ geriliminin yaşanmaması için özel önlemler almıştı.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye ile Hollanda arasında ‘gazeteci Umar olayı’ patlakvermişti. Hollandalı Türk gazeteci Ebru Umar Türkiye’ye gezi için gittiğinde “Erdoğan’a hakaret’ten gözaltına alınmıştı. Hollanda basını ve yönetimi bu olayı “kişi özgürlükleri” ve “söz özgürlüğü” bağlamında gördükleri için tepki vermişlerdi. Ancak bu olaydan bir iki ay sonra bu kez Hollanda’da bir Türk, facebook üzerinden “Hollanda kıralına sövmekten” tutuklanarak hapis cezası aldı!

2016 Nisan’ında da yine Rotterdam başkonsolosluğu’nun “Erdoğan’a hakaret edenlern vb başkonsolosluğa bildirilmesi” iletisi iki ülkenin arasında olay olmuştu…


Bu yazının tüm hakları bu yazıyı Hollanda’dan bize ileten Sezen Erenler’e ve bilgi.avroturk.com’undur. Kaynak bildirilerek (bilgi.avroturk.com) kullanılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *