Hollanda haber kurumu NOS: Türkiye bize erişimi engelliyor

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Hollanda’nın kamu haber kurumu NOS’tan yapılan açıklamaya göre, Türkiye NOS’a Türkiye’den erişimi engelliyor. NOS’un öne sürdüğüne göre, NOS’un haber sitelerine Türkiye’den erişilemiyor, cep telefonlarındaki NOS uygulaması Türkiye’de çalışmıyor.

NOS buna neden olarak Rus büyükelçinin öldürülme vidyosunu yayınlamış olmasını gösterdi. NOS buna kaynak olarak “Ankara’daki bilgi kaynaklarını” gösterdi.

NOS’ta yeralan yazıda, Türkiye’nin sık sık Twitter, Facebook, Youtube gibi sanal ortam sitelerine erişimi geçici olarak engellediği yeraldı. TÜrk BTK kurumunun bu bağlamda NOS’a da erişimi engellediği öne sürüldü.

TRT vermiş

NOS yayıonladığı vidyonun kaynağı olarak ta, Türk Radyo Kurumu TRT’yi gösterdi. NOS’a göre büyükelçinin öldürülme anlarını TRT çekti ve Avrupa Yayın Birliği EBU’ya aktardı. Bunun üzerine Hollanda kamu haber kurumu NOS hemen bu vidyoyu internet sitesine koydu. Bunun üzerine yeryüzündeki birçok basın-yayın kurumu NOS’un vidyosunu yayınladı. NOS’un Genelağ sitesindeki vidyo sanal ortamda da rekor oranda tıklama aldı.

Türkiye’de yayın yasağı gelince…

Olaydan hemen sonra da Türkiye bu öldürülme ile ilgili yayın yasağı getirdi. Bunun üzerine Türk yayın kurumları okurlarını NOS’un Genelağ sitesine yönlendirdiler. Olay konusunda Türkiye’de haber alamayan okurlar NOS’un haberini sanal ortamda yaydılar. Zaten yüksek oranda tıklama alan NOS’un Genelağ sitesi bu kez de Türkiye’den büyük tıklama almaya başladı.

Ayrıntılı okuyun:

[Hollandaca] NOS’a Türkiye’de Genelağ’dan erişim yasaklandı NOS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *