Hollanda Türk Büyükelçisini “casusluk” konusunda uyardı

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

 

Yurtdışındaki Türk imamların bulundukları ülkelerde “Gülenciler” üzerine bilgi topladıkları Türk ve yabancı basında yeralmıştı. Duyumlara göre Diyanet İşleri Başkanlığı imamları bu bilgileri toplayıp Türkiye’deki “Darbe araştırma kurulu”na bildiriyorlardı.

Yusuf Acar gazeteye anlattı….

Bunun üzerine Hollanda basını da bu konuya ilgi göstermişti. Hollanda’nın en büyük gazetesi De Telegraaf, Hollanda Diyanet Vakfı başkanı (HDV) Yusuf Acar ile görüştü. Yusuf Acar da, Türk büyükelçiliği için bilgi topladığını doğruladı. Bu görüşme Telegraaf’ta “Cami patronu casusluğun göbeğinde” başlığı ile yayınlandı. Bu Hollanda’da büyük olay yarattı.

“Türkiye’nin uzun kolları”

Yusuf Acar’ın bu açıklaması üzerine, Hollanda kamuoyunda Türk vakıf ve öteki kurumlara karşı son dönemlerde artan “Türkiye’nin uzun kolu”, “Türkiye bunlar üzerinden içişlerimize karışıyor” söylemleri çoğaldı. Yusuf Acar’ın daha önce Türk büyükelçiliğinde çalışmış olması buna ek kanıt olarak gösterildi.

Daha sonra Diyanet “Hollanda Diyanet Vakfı ‘ihbarcılık yapıyor’ haberi tamamıyla yanlıştır!” başlıklı basın açıklamasını yayınladı. Ancak bu Yusuf Acar’ın Telegraaf gazetesine verdiği açıklamanın zararını örtemedi. Büyükelçilik, Yusuf Acar’ın bu çalışmalarını ‘büyükelçinin bilgisi dışında yaptığını” açıkladı. Ancak bu da Hollanda kamuoyunu inandıramadı.

“Türk büyükelçisi sorumlu tutulmalı”

Özellikle “Ankara’ya bildirilen kişi listesinde” ülkenin en büyük Hıristiyan partisi CDA’lı Gülencilerin olması CDA partisinde tepki yarattı. CDA başkanı Buma, Türk büyükelçisinin bu durumdan sorumlu tutulması gerektiğini söyledi. Buma ayrıca HDV başkanı Yusuf Acar’ın görevinden ayrılması gerektiğini söyledi.

Bunun üzerine Hollanda Dışişleri bakanı Koenders, Türk büyükelçisini çağırdı. Hollanda basınında çıkan yazılara göre, Koenders Türk büyükelçiye “Bu duyumların kaygı verici olduğunu ve bu durumun kabul edilemez olduğunu” söyledi.

Bundan sonra ne olacak?

Duyumlar ve HDV başkanının bu açıklaması Hollanda’da (Avrupa genelinde de) Türk kurumlarına karşı duyulan paranoyayı daha da arttıracak. Özellikle SP, PVV gibi fırsatçı ya da sağcı partilerce başlatılan “Türk vakıfları ve Türk dernekleri Türkiye için çalışıyor” söylemi artık hemen hemen her partiye yayıldı. Fırsatçı/popülist SP’nin önerisiyle yakın zamanda “artık Hollanda devleti Türk kurumları ile uyumu konuşmasın” kararı alınmıştı. Bu yöndeki yaptırımlar artacak…

(görsel: Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders – EU2016 NL, WCC)

  1. Murak

    iste AKP ve Gülen güzel ülkemizi bu duruma getirdiler. Her yaptiklarini ellerine yüzlerine bulastiriyorlar. Türk ulusunu birbirine düsürdüler. Yurttaslarimizi orduya vurdurdular. Sonrada erlerimizi yobazlara linc ettirdiler hainler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *