Hollanda Türk kökenli polislere bedelli kredisini kadırıyor

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Hollanda yönetimi, Türk kökenli polislere artık bedelli askerlik için ödünç para vermeyeceğini açıkladı. Hollanda polislere Türkiye’deki bedelli parasını ödeyebilmeleri için 6000 avro tutarındaki parayı faizsiz olarak ödünç veriyordu. Hollanda polis örgütü, Türk kökenlileri polislik mesleğine çekebilmek için 2002 yılından bu uygulamayı getirmişti. 2017 Yılında da  Mayıs ayına dek 24 Hollandalı Türk polise ödünç para verildiği açıklandı.

Hollanda yönetimi uygulamanın kaldırılması ile ilgili olarak “Bedelli askerlik bedeli çok azaldı, dolayısı ile gerek kalmadı” diye açıklama yaptı. Ancak son zamanlarda Hollanda’da bu uygulamaya karşı tepkiler görülmeye başlanmıştı. Sağcı, ırkçı ve popülist partiler, Hollandalı Türk polislere “Türkiye’de askerlik” için ödünç para verilmesine karşı çıkıyorlardı.

 

Türkiye’nin Hollanda ile de arası bozuk

Son yıllarda Türkiye’nin bir çok ülke ile arası bozuldu. Bunlardan biri de Hollanda. Türkiye ile Hollanda’nın arasında 2017’nin Mart ayında bir bunalım yaşandı. Hollanda önce Hollanda’ya gelmek isteyen Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun uçağına uçuş izni vermedi. Arkasından açıkgözlük edip otomobille Rotterdam’a gelen Türk bakan Fatma Betül Sayan Kaya’yı Hollanda polisi Türk başkonsolosluğuna sokmadı. Dahası, Türk bakan arabadan inmeyince, vinç getirip, bakan içindeyken arabayı çekmek istedi. Sonunda arabadan inen bakan, Almanya sınırna dek götürülüp sınırdışı edildi. Cumhuriyet geçmişinde daha önce hiçbir zaman bir Türk bakan kendi konsolosluğuna girememişti. Hiçbir zaman bir Türk bakan bu denli rezil duruma düşmemişti.

 

Erdoğan’ın acemi politikasının faturasını Avrupalı Türkler ödüyor

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın acemi politikaları, yabancı ülkelerde ırkçı, sağcı ve popülist partilerin ekmeğine yağ sürdü. Bunun sonucu olarak ta, yurtdışındaki Türklere bulundukları ülkelerde “Türk hükümetinin casusları” gözüyle bakılmaya başlandı. Son yıllarda yıllarca önce edinilmiş haklar üzerinde sınırlamalar, kısıtlamalar getirilmeye başlandı.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *