Hollanda “Uyum” Bakanı “Kara Peter”a karşı, ama göstericilere de karşı!

posted in: Avrupa'dan Duyumlar, Hollanda | 0
Paylaşın! Herkes sizden duysun!

köle

 

Hollanda’nın en büyük partilerinden PvdA’nın (İşçi Partisi) başkanlığı için adaylığını koyan Asscher, “Kara Peter”a (Zwarte Piet) karşı gösteri düzenlemek isteyenleri “hasta” olarak niteledi. Asscher’a göre bu kişiler “evlerinde oturmalı”lar.

Köleci Sinterklaas bugün geliyor!

Sinterklaas köleleri Kara Peter’lar ile birlikte bugün Maassluis’te Hollanda’da “karaya ayak” basacak. Ancak kendisini orada çok sayıda göstericinin beklediği bildiriliyor. Hollanda polisi “futbol takım yandaşları arasındaki en yüksek gerilimli ortamlar gibi” güvenlik önlemleri aldı.

Lodewijk Asscher daha önce artık “Kara Peter” geleneğini günün koşullarına uyarlamak gerektiğini söylemişti. Hollanda da Kara Peter’i değişik renklere boyamak, daha az kara yapmak gibi “uyarlama” çalışmaları var. Bazı belediyelerde “Kara Peter” yasaklandı. Ancak halk bu değişikliklere karşı.

Halk değişim istemiyor

Hollanda’nın en büyük gazetesi De Telegraaf’ta yayınlanan habere göre, Hollanda’nın %75’i “Kara Peter”ın değişmesini istemiyor. Halkın %65’i de “Kara Peter” geleneğini ırkçı bulmuyor. Kara Peter’in ortadan kalkmasını ya da başka renklere boyanmasını “Hollanda kültürüne saldırı” olarak niteliyorlar.

Herkese mavi boncuk mu?

Uyum Bakanı, daha önce “çoğunluk ‘Kara Peter’ istiyor diye, %25’in düşüncelerini gözardı edemeyiz” demişti. Ancak Asscher’ın Kara Peter’a karşı olan göstericilere de karşı olması “herkese mavi boncul dağıtıyor” yorumlarına yolaçtı

Asscher geçtiğimiz yıllarda Hollanda Türk kökenli 2 milletvekilinin PvdA partisinden atoılmasında başrolü oynamıştı.

Nedir bu “Kara Peter”?

Yılbaşı döneminin gelmesi ile Hollanda’da “Kara Peter” tartışmaları yeniden alevlendi. “Kara Peter”, Hollanda’nın Noel babası “Sinterklaas”ın (Ermiş Nikolas) yardımcıları. Sinterklaas gülücükler dağıtarak yürürken çevresindeki Kara Peter’ler ayakişlerini yapıyorlar.

Hollanda’nın kanlı kölelik döneminden kalma bu gelenek, son yıllarda tepki çekiyor. Özellikle Hollanda’nın sömürgelerinden gelen azınlık arasında. Çünkü onlar kölecilik döneminin acılarını en çok duyumsayan topluluklar. Köleci devletler onların atalarına karşı kölecilik yaptılar Afrika Soykırımı’nı yaptılar.

 

Ayrıntılı okuyun:

Hollanda ırkçı geleneğini “kurtarmaya” çalışıyor…  bilgi.avroturk.comHo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *