Hollanda yargısı ayrımcı Wilders’ı “nefrete kışkırtmaktan” suçsuz buldu!

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

 

Hollandalı ayrımcı politikacı Geert Wilders 2014 yılında “Daha az Faslı istiyoruz” demişti. Bunun üzerine Hollanda’da 6400 kişi “nefret yaymak” suçlamasıyla Wilders’ı savcılığa bildirmişti. Hollanda’da Faslılar Türklerden sonra ikinci büyük azınlığı oluşturuyor.

“Halkı nefrete kışkırtmadı”

Wilders’ın yargılaması birkaç hafta önce başlamıştı.  Bugün yargının sonucu açıklandı. Yargıç, Wilders’ı “bir topluluğu aşağılama” ve “ayrımcılığa kışkırtma”dan suçlu buldu. Ancak “nefrete kışkırtmak” konusunda ise akladı. Yargıca göre “daha az Faslı istiyoruz” diyerek Wilders Hollandalıları Faslılara karşı nefret etmeye kışkırtmadı….

Yaptırım yok…

Yargıç bu yargı sonucunun Wilders için yeterince bir yaptırım olduğu yargısına vardı. Böylece Wilders’a ek bir yaptırım verilmedi. Eğer ek yaptırım verilseydi Wilders en çok “5000 avro ödeme” yaptırımı alacaktı…

“Politikacılar yasaların üstünde değil”

Wilders ile Avukatı “siyasal bir yargılama olduğu” gerekçesi ile bu duruşmaya katılmadılar. Yargıç ise, demokratik yolla seçilmiş politikacıların bile yargının üstünde olmadıklarını söyledi. Yargıç, söz söyleme özgürlüğünün Hollanda toplumunun temeli olduğunu, ancak onun da sınırları olduğunu söyledi. Wilders’ın bir politikacı olarak o sözleri söylememesi gerektiğini ekledi.

Bu yargı sonucunun önemi

Hollanda’da bu yargı sonucu üzerine konuşan uzmanlar, Wilders’ın “bir topluluğu aşağılamak” ve “ayrımcılığa kışkırtmak”tan suçlu bulunmasının çok önemli olduğunu vurguluyorlar. Uzmanlara göre, bu yolla Wilders’ın “ayrımcılık yapması” bir yargı sonucuna girmiş oldu. Yalnızca bu nedenden ötürü, Wilders’ın üst yargıya başvurup bu sonuca karşı çıkması bekleniyor.

Wilders’ın yaptırım almaması konusunda da, ‘gülünç bir para yaptırımı alması yerine hiç almaması daha iyi” görüşü yaygın. Wilders, Hollanda yasalarına göre her durumda en çok 5000 avro yaptırım alacaktı.

  1. gültekin

    avrupalilar yahudi soykirimdan hala ders almamislar belli

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *