Hollandalı Türk gazeteci Ebru Umar Kuşadası’nda “Erdoğan’a hakaret”ten gözaltına alındı!

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Hollandalı Türk gazeteci Ebru Umar “Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği” için Kuşadası’nda gözaltına alındı. Ebru Umar Hollanda’da görsel ve yazılı yayınlardaki katkıları ile tanınıyor. Hollanda’da günlük yayınlanan Metro gazetesinde de düzenli yazıları yayınlanıyor.

Ebru Umar’ın sanal paylaşım sitesi Twitter’dan gönderdiği iletiler yüzünden tutuklandığı bildiriliyor.

Ebru Umar AKP’yi ve Erdoğan’ı eleştiren, laiklik yanlısı yazıları ile biliniyor. Ancak Hollanda’da bazı Türk kökenli yazarlar, politikacılar gibi AKP karşıtlığını Türk ve Türkiye karşıtlığına çeviren bir yazar değil. AKP ve Türkiye’yi birbirinden ayıran yazılarıyla tanınıyor.

Kendisi anı anına bildirdi

Ebru Umar 23 Nisan Cumartesi akşamı Türkiye saati ile 23 dolaylarında gönderdiği iletide “Polis kapıda. Bu bir şaka değil” iletisini Twitter’dan gönderdi.

Ebru Umar daha sonra gönderdiği iletilerde polislerin kendisini önce hastaneye sonra da Kuşadası Güvenlik Büro Amirliği’ne gönderdiklerini ve gözaltında kalacağını bildirdi. Bu iletilerden sonra Ebru Umar’ın internet bağlantısı kesildi.

Ebru Umar Twitter tutuklanma

Ebru Umar’ın gözaltına alınmadan önce, Metro gazetesindeki yazısından parçaları twitter hesabından yayınlanladığı bildiriliyor. Ebru Umar’ın yazısının konusu Türkiye ile Hollanda arasında son günlerde çıkan bir sürtüşme idi. Bu iki ülke arasındaki sürtüşmeye Rotterdam Türk Başkonsolosluğu’nun Hollanda’daki Türk kurumlarına gönderdiği “Erdoğan’ı eleştirenleri bize bildirin” e-postası yolaçmıştı. Konsolosluğun bu iletisi Hollanda ve bazı Türk kesimlerinden büyük tepki almıştı. CHP Hollanda yaptığı açıklamada “Türkleri gurbet ellerde de birbirlerine düşürüyorlar” demişti.

Ebru Umar Metro gazetesindeki yazısında “Türk konsolosluğunun çağrısına destek verenler, Naziler gibi muhbirlik yapsın. Hollanda’da Sultan Erdoğan, 1923’te Cumhuriyet’in kurulmasından bu yana tanıdığım en megolaman [kendisini büyük gören sapık kişi] diktatör. Bunun için bildirimde bulunsunlar…. Yalnızca şunu söyleyebilirim: Gidin kendinizi sikin.”

Ebru Umar’ın sözkonusu gönderilerinin Twitter’ca sansür edildiği gözden kaçmadı. Twitter Türkiye’de yasaklanmamak için hükümet ile anlaşma yapmıştı.

EbruUmarTwitter2

Tepkiler

Özellikle Hollanda’da Ebru Umar’ın gözaltına alınması büyük tepki topladı. Siyasal yelpazenin hemen her kesiminden kişi bunu düşünce özgürlüğüne saldırı olarak niteledi ve gazetecinin serbest bırakılmasını istedi. Ayrıca Hollanda Gazeteciler Sendikası da gözaltını kınadı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte Twitter’dan yayınladığı iletide “Ebru Umar ile dün akşam ilişki kuruldu. Büyükelçiliğimiz onunla gerektiğinde ilişkiyi kuracak. Koenders (Dışişleri bakanı) ile Dışişleri Bakanlığı konuyu izliyor” dedi. Hollanda’nın Ankara büyükelçisinin Ebru Umar konusunu izlediği, ayrıca Hollanda’nın İzmir gönüllü konsolosunun da Ebru Umar için bir avukat tuttuğu bildiriliyor.

Türkiye’nin imajına bir darbe daha oldu…

Türkiye’de ardı ardına gazetecilerin tutuklanması, ‘düşünce özgürlüğü kısıtlanması’ konuları uzunca süredir Avrupa’nın gündemindeydi. Bu son olayın bu konudaki tartışmaları daha da güçlendireceği, Türkiye’nin yurtdışındaki imgesini daha da kötüleştireceği bildiriliyor.

Not: Bu habere katkıları ve Hollandaca çevirileri için Hollanda’dan M.Gökşen’e saygılarımızı iletiriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *