Hollandalı Türk milletvekilinden İsrail Başbakanına Sürpriz

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Hollanda’ya iş gezisi için gelen İsrail Başbakanı kendisi açısından tatsız bir durum ile karşılaştı.

Hollanda Meclisinde İsrail Başbakanı Netanyahu milletvekilleri ile el sıkışarak ilerlerken, sıra DENK milletvekili Tunahan Kuzu’ya geldiğinde, Netanyahu İngilizce “Nasılsınız” dedi ve elini uzattı. Kuzu gülümsedi, elini göğsüne götürdü, ancak Netanyahu’nun elini sıkmadı. Bu sırada Netanyahu Kuzu’nun göğsündeki büyükçe Filistin bayraklı düğmeyi gördü ve “önemli değil” gibisinden bir el devinimiyle sonraki kişiye ilerledi.

İşte o an:

Hollandalı Politikacılar tepkili

Hollanda’nın en büyük gazetesi De Telegraaf‘a göre, Kuzu’nun İsrail Başbakanı’nın uzatığı eli sıkmamasını öteki Hollandalı politikacılar “ucuz bir ilgi çekme oyunu” olarak nitelediler. Hollanda basınında Kuzu’nun hemen olayın filmini Facebook hesabında yayınlayarak bundan pirim yapmaya çalıştığı yazıldı.

Orta-sağ görüşlü VVD (Özgürlük ile Demokrasi için Halk Partisi) başkanı Zijlstra, olay kendisine sorulduğunda “Bu beylerin bu ucuz ses-getirme oyununa ortak olmayacağız” dedi

Yine Orta-sağ görüşlü CDA (Hıristiyan Demokrat) partisinin başkanı Buma, Tunahan Kuzu’nun davranışını saygısızlık olarak niteledi. Buma “Hollanda’da birisi ile aynı görüşte olmadığınızı söyleyebilirsiniz. Ancak doğal olan birbirimize saygıyla davranmaktır. Dolayısı ile birbirimizin elini sıkarız. Görünüşe göre bazı politikacılar ses getirdiği sürece herşeyi yapabileceklerini sanıyorlar” dedi.

Kuzu’ya tepki verenler arasında SP (genelde popülist politikalar yürüten “Sosyalist” Parti) milletvekili Van Bommel’in olması ilgi çekti. Van Bommel koyu Filistin yanlısı söylemleri ile tanınıyor. Geçmişte katıldığı İsrail karşıtı bir toplanmada “Hamas yanlısı bağırmalar olduğu” gerekçesi ile tepki almıştı. O da Kuzu’yu eleştirenler arasına katıldı. Van Bommel (sanki Kuzu’nun hiç daha önce el sıkıştığını görmemiş gibi) “Müslüman kültürlerde kişilerin el sıkışmadığı oluyor ama eğer Orta Doğu’da barış istiyorsan, en azından ilgili kişilerle konuşmalısın. Diplomasinin gereği olarak ta, o kişilerle el sıkışmalısın” dedi.

VVD’lı milletvekili Ten Broeke şaka yaparak “Uzun el, elini uzatmadı” dedi. Kuzu Hollanda’da bazılarınca “Erdoğan’ın uzun eli” olarak suçlanıyor. Ayrıca Kuzu’nun daha sonraki toplantıda Netanyahu’ya bir soru sorduğunu, ancak soruyu “kimsenin anlamadığını” söyledi.

Kuzu’nun daha sonra bu filimi yaparak sanal ortamda yayması da konu edildi:

Tunahan Kuzu kimdir?

1981 İstanbul doğumlu Kuzu, Hollanda’da büyüdü. Rotterdam’ın Erasmus Üniversitesi’nde Yönetim Bilimleri okuyan Kuzu, 2008 ile 2012 arasında İşçi Partisi (PvdA) adına belediye meclisi üyeliği yaptı. 2012’de yine İşçi Partisi’nden 23 bin öncelikli oyla milletvekili seçildi. 2014 Yılının Kasım ayında kendi partisinin ‘Uyum Politikası’na ters düştüğü için yine İşçi partili Selçuk Öztürk ile birlikte partiden çıkarıldı. Bunun üzerine Öztürk ile birlikte mecliste kendi grubunu ve sonrasında da “Denk” adlı kendi partisini kurdu.

Hollanda’daki tek göçmen partisi “Denk” Hollandaca’da “Düşün” anlamına geldiği gibi Türkçe’deki “Eşit” anlamı ile göçmenlerin eşitliği konusuna da vurgu yapıyor. Genel seçimlere girip denenmemiş olmasına karşın, yalnız Türk kökenlilerden değil, öteki göçmen kökenlilerden de büyük ilgi görüyor. Hollandalılar ise Denk’i “AKP yanlısı” olmakla suçluyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *