Hollandalı Türk Politikacı Kuzu: Başbakan Rutte’nin Erdoğan’dan istediği anlaşılabilir ama safça birşey!!

posted in: Avrupa'dan Duyumlar, Hollanda | 0
Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Hollandalı Türk politikacı Tunahan Kuzu, Hollanda Başbakan’ı Rutte’nin Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’a söylediklerini “anlaşılabilir ancak safça” bulduğunu söyledi.

Hollanda Başbakanı Rutte, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayıp “Hollanda’nın içişlerine karışmayın. Burada Türler arasındaki karşıtlaşmalara yolaçmayın” demişti. Bu konuşma Rotterdam Türk Başkonsolosu Sadin Ayyıldız’ın Rotterdam çevresindeki belediyelere Türk toplumu ile ilgili “öğütler veren” iletisinden sonra olmuştu. Başkonsolosluk birkaç ay önce de Türkiye ile Hollanda arasında sorunlara yolaçmıştı.

“Madem sorunlar Hollanda’ya taşınmayacaktı, o zaman neden bize Ermeni Sorunu konusunda baskı yapıyorsunuz?”

Bugün Hollanda’nın önemli yayın kuruluşlarından Volkskrant’ta çıkan duyumda, Tunahan Kuzu “Türkiye’deki sorunları Türkiye’ye taşımayın” yaklaşımının safça olduğunu söyledi. Hollanda TV’sindeki “Buitenhof” proğramına konu olan Kuzu, “Kişiler geçmişlerini, görüşlerini yanlarında taşırlar, bunları da Hollanda’ya getirirler” dedi. Kuzu ayrıca Hollanda Türk toplumunun da Türkiye’deki son kalkışma olayının etkisini üzerinden daha atamadığını belirtti.

Hollandalı Türk politikacı, Ermeni Sorunu ile ilgili konularda her Hollandalı Türk’ü görüş bildirmek zorunda bırakıyorsunuz. O gibi konuları siz Hollanda’ya taşırken bu sorun olmuyor da, neden öteki konularda sorun oluyor?” diye konuştu.

Hollanda’da Türklere büyük Ermeni lobisi baskısı var…

Avrupa’nın birçok ülkesinde olduğu gibi Hollanda’da da Türkler Ermeni savlarını kabul etmeye zorlanıyor. Kabul etmeyen Hollandalı Türk politikacılar milletvekili adaylıklarından atılıyor. Kabul edenler de seçtiriliyor. Daha önce Ayhan Tonca, Osman Elmalı, Erdinç Saçan adlı politikacılara partileri CDA ile PvdA  “Ermeni savlarını kabul edin, soykırım deyin” diye baskı yapmıştı. Bu kişiler onurlarını milletvekilliğine tercih edince de adaylıktan atılmışlardı. Yine CDA adayı Coşkun Çörüz ise, Ermeni savlarını kabul ederek adaylıkta kalmış, Türklerden gülünç sayıda oy almasına karşın milletvekili olmuştu….

Tunahan Kuzu kimdir?

1981 İstanbul doğumlu Kuzu, Hollanda’da büyüdü. Rotterdam’ın Erasmus Üniversitesi’nde Yönetim Bilimleri okuyan Kuzu, 2008 ile 2012 arasında İşçi Partisi (PvdA) adına belediye meclisi üyeliği yaptı. 2012’de yine İşçi Partisi’nden 23 bin öncelikli oyla milletvekili seçildi. 2014 Yılının Kasım ayında kendi partisinin ‘Uyum Politikası’na ters düştüğü için yine İşçi partili Selçuk Öztürk ile birlikte partiden çıkarıldı. Bunun üzerine Öztürk ile birlikte mecliste kendi grubunu ve sonrasında da “Denk” adlı kendi partisini kurdu.

Hollanda’daki tek göçmen partisi “Denk” Hollandaca’da “Düşün” anlamına geldiği gibi Türkçe’deki “Eşit” anlamı ile göçmenlerin eşitliği konusuna da vurgu yapıyor. Genel seçimlere girip denenmemiş olmasına karşın, yalnız Türk kökenlilerden değil, öteki göçmen kökenlilerden de büyük ilgi görüyor. Hollandalılar ise Denk’i “AKP yanlısı” olmakla suçluyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *