İstanbul’da göstericiler yine Rus ve Hollanda konsolosluklarını karıştırdı!

posted in: Hollanda, Türkiye'den Olaylar | 0
Paylaşın! Herkes sizden duysun!

İstanbul’da Rusya’ya tepki gösterisi yapan bir topluluk konsoloslukları karıştırdı! Göstericiler yanlışlıkla Rusya yerine Hollanda konsolosluğunun önünde gösteri yaptılar.

Hollanda’nın İstanbul konsolosu, “Sık sık kızgın göstericiler bizi yakın komşumuz (Rus Konsolosluğu) ile karıştırıyorlar. Bu akşamki gibi yumurta atıyorlar” tıvitini gönderdi.

Göstericilerin Rusya’nın Suriye’de Bayırbucak Türkmenlerine yaptığı hava saldırılarına tepki vermek için toplandıkları bildiriliyor.

HollandaRusyaKonsoloslukGörseli

görsel: Twitter (Robert Schuddeboom)

Daha önce de olmuştu. Neden karıştırıyorlar?

Rusya ile Hollanda’nın İstanbul başkonsoloslukları aynı cadde üzerinde yeralıyor. İkisi de Beyoğlu’ndaki ‘İstiklal Caddesi’ üzerinde ve araları da çok uzak değil.  Girişleri birbirine benziyor ancak kapılarında da açık açık Türkçe ve o ülkelerin dillerinde hangi ülkenin konsoloslukları olduğu yazıyor. Ancak yine de arada sırada göstericilerin iki ülke konsolosluğunu karıştırdakları oluyor.

Konsolosluklar neden hep Beyoğlu’nda?

Hepsi olmasa da yabancı ülkelerin çoğunun İstanbul konsoloslukları Beyoğlu çevresinde bulunuyor. Bunlar genellikle çok büyük, geniş alanlara yayılmış konsolosluklar.

Bu denli büyük olmalarının nedeni Osmanlı dönemine dayanıyor. Çünkü bu konsoloslukların çoğu o dönemde büyükelçilikti. Büyük önder Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduktan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi başkenti İstanbul’dan Ankara’ya taşıdı. Çünkü Osmanlı imparatorluğu  Avrupa’daki topraklarının hemen hepsini yitirmişti, İstanbul sınıra çok yakın kalmıştı. Öyle ki,  Osmanlı – Bulgar savaşında Bulgar ordusu bir ara İstanbul’a 70 km kadar yaklaşmıştı! Ayrıca İstanbul’un deniz kıyısında kalması yabancı donanmaların denizden saldırmalarına olanak veriyordu.

Avrupalılar istemedi ama, Atatürk yaptırdı!

Bu nedenlerden Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti İstanbul’dan Ankara’ya taşındı. Ama özellikle Avrupa ülkeleri İstanbul’dan ayrılıp Anadolu’nun ortasındaki Ankara’ya gitmek istemediler. Bunun üzerine Atatürk’ün emriyle İstanbul’da kalan yabancı büyükelçiliklere kısıtlamalar uygulandı. Sonra hepsi birer birer Ankara’ya taşındılar.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *