Merkel 4. kez CDU’nun başkanı seçildi: Uyum dersi Almanlara da gerekli!

posted in: Almanya, Avrupa'dan Duyumlar | 0
Paylaşın! Herkes sizden duysun!
Almanya Başbakanı Angela Merkel (görsel: Aleph, WCC)
Almanya Başbakanı Angela Merkel (görsel: Aleph, WCC)

Almanya başbakanı Angela Merkel, Essen kentindeki CDU (Hıristiyan Demokrat Birliği) kurultayında 4. kez parti başkanı seçildi. Seçimden önce 80 dakika konuşan Merkel, oylamada %89,5 gibi “düşük” oy oranıyla seçildi. Bu Merkel’in şu ana dek aldığı en düşük oy oranı. Daha önceki yıllarda olduğu gibi Merkel’in karşısına başka aday çıkmadı.

Merkel’den tutuculara mavi boncuk

Merkel yaptığı konuşmada partisinin tutucu tabanına seslendi. Merkel, “Bizim yasalarımız, her türlü onur, topluluk, aile ya da şeriat yasasının üstündedir. Bu açıkça söylenmeli” diye konuştu.

Merkel’in geçen Eylül ayında Macaristan’ta tutulan sığınmacılara kapıları açması Almanya’da tepki yaratmıştı.  Merkel konuşmasında buna da değindi. Merkel şöyle konuştu: Suriye’deki savaştan kaçanları almamız doğruydu. Ancak çok sayıda sığınmacı Almanya’dan ayrılmak zorunda kalacak. Sığınma başvurusu geri çevrilenleri hızla ülkeden çıkaracağız. Her gelen kalacak diye birşey yok”.

Merkel ayrıca partisi CDU’nun yüzkapatan peçe, burka gibi giysileri yasaklama önerisini desteklediğini açıkladı.

“Uyum hem göçmenlere hem de Almanlara gerekli”

Öte yandan Merkel, uyum için birtek göçmenlerin çaba göstermelerinin yeterli olmadığını söyledi. Merkel, “Bazen öyle gözüküyor ki, her zaman Almanya’da yaşamış kişiler de ivedi olarak uyum dersine gereksinim gösteriyorlar” diyerek, yerli Almanların da uyum göstermelerini istedi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *