Panama Belgeleri Hollanda’daki Halkoylamasını Etkileyecek!

posted in: Avrupa'dan Duyumlar, Hollanda | 0
Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Basına sızan ve “Panama Belgeleri” olarak bilinen vergi kaçakçılığı belgelerinin Hollanda’yı da etkilediği ortaya çıktı. Üstelik belgelerde Hollandalıların adları geçmiyor olsa bile!

Bunun nedeni 6 Nisan’da Hollanda’da halkoylaması yapılacak olması. Halkoylaması AB-Ukrayna ortaklık antlaşması ile ilgili. 6 Nisan’da Hollandalılar “AB-Ukrayna ortaklık antlaşması”na “Evet” ya da “Hayır” diyecekler.

“Evet”çilerin eli zayıfladı!

Ortaya çıkan belgelerin “AB-Ukrayna antlaşmasına Evet” diyenlerin elini zayıflattığı bildiriliyor. Çünkü Ukrayna’nın cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun da yolsuzluk yapanlar arasında geçiyor. Ukrayna ile antlaşmaya karşı çıkanların söylemleri arasında Ukrayna’da yolsuzluğun yaygın olması da var. Üstelik Poroşenko göreve geldiğinde “yolsuzlukla savaşacağını” söylemişti.

Türkiye aynı antlaşmayı 1963’te yapmıştı!

Aslında AB-Ukrayna antlaşması “üyelik antlaşması” değil. Bu yalnızca AB’nin birçok ülkeyle yaptığı “ortaklık antlaşması”. AB bu antlaşmayı ilk kez Türkiye ile 1963 yılında İnönü hükümeti döneminde yapmıştı. Daha sonra 1990-2005 arasında AB bu antlaşmayı yaklaşık 10 ülke ile de yaptı. Ancak son yıllarda genelde Avrupa’da başgösteren AB karşıtlığı Hollanda’da da yaygınlaştı. Hollandalılar Ukrayna’nın AB’ye üye olmasından korkuyorlar. İşte bu antlaşmaya Hollanda’dan karşı çıkanlar yeterli sayıda imza toplayarak halkoylaması kararı aldırmışlardı.

ilgili haber: İngiliz basını Panama Belgeleri’nde adı geçen Başbakan Cameron’un babasını 18 saat duyurmadı!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *