Paris’teki PKK’lıları öldürme sanığı Ömer Güney öldü

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Fransa’da Liberation ile öteki basın yayın kaynaklarında çıkan yazılara göre Ömer Güney Paris’teki bir hastanede öldü. Ölmeseydi, Paris’te”bir terör örgütü ile işbirliği içinde 3 PKK’lıyı öldürmek” suçlamasıyla yargılanacaktı.

34 Yaşındaki Ömer Güney’in Paris’teki Pitié-Salpétrière hastanesinde öldüğü bildirildi. Güney son yıllarda ölümcül bir beyin hastalığına karşı iyileştirme görüyordu.

Paris’te 2013’te…

3 PKK yandaşı, 9 Ocak 2013’te Paris’in 10. bölgesindeki “Kürdistan Bilgilendirme Birimi”nde başlarından vurularak öldürülmüşlerdi. PKK terör örgütünün kurucuları arasında gösterilen 54 yaşındaki Sakine Cansız, 28 yaşındaki Fidan Doğan ile 24 yaşındaki Leyla Söylemez . Öldürme sanığı olarak ta, Sakine Cansız’ın “getir götür” işlerine bakan Ömer Güney tutuklanmıştı.

Bu öldürmelerin üzerine çeşitli kuramlar geliştirilmişti. Bunlardan birisine göre, “AKP-PKK anlaşması ‘Çözüm Süreci’ne karşı olan PKK’lılara gözdağı vermek için Türk haberalma kurumu MİT öldürdü. Bunu yaparklen de PKK’nın başı Abdullah Öcalan’ın oluru alındı”. Ancak bunlar  yönünde spekülasyon olarak kaldı.

Fransa’nın PKK’lılar ile görüştüğü ortaya çıkmıştı

Ancak Fransa cumhurbaşkanı François Hollande ile öteki yüksek düzey Fransız yetkililerin PKK’lılarla düzenli görüşme içinde olduklarını Fransız yetkililer olaydan sonra açıkladılar. PKK Avrupa’nın öteki ülkelerinde olduğu gibi, Fransa’da da terör örgütleri listesinde yeralıyor. Buna karşın Fransa cumhurbaşkanının bile PKK’lılar ile görüşüyor olması şaşkınlık yaratmıştı.

Soruşturma sonucu

Fransız yetkililer ise yaptıkları soruşturmada öldürmelere “Türk gizli kurumlarının karıştığı” sonucuna varmıştı. Ancak sanık olan tek kişi Ömer Güney’di.

Ömer Güney yaşasaydı, “bir terör örgütü ile işbirliği içinde olup 3 PKK’lı kadını öldürmekten” 23 Ocak- 10 Şubat günleri arasında Paris’te yargılanacaktı…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *