Rotterdam Başkonsolosluğu’nun iletisi Hollanda’yı ayağa kaldırdı!

posted in: Avrupa'dan Duyumlar, Hollanda | 3
Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Hollanda’nın Rotterdam kentindeki Türk Başkonsolosluğu’nun gönderdiği e-posta Hollanda kamuoyunda tepkilere yolaçtı. İletide “Cumhurbaşkanı’na, Türkiye’ye, Türk toplumuna karşı söylemlerin konsolosluğa bildirilmesi isteniyor.  Ayrıca Facebook, Twitter iletilerini kimlerin gönderdiğinin de bildirilmesi isteniyor.

Bu ileti Hollanda’da ve Avrupa’da genel olarak Tayyip Erdoğan’a karşı söylemler için “ihbarcı” duyurusu olarak algılandı.

İletininin Hollanda’daki birçok Türk yurttaşına ve Türk kurumlarına gönderildiği bildiriliyor.

“Şaşırtıcı”,”İçişlerimize karışıyorlar”,”Düşünce özgürlüğüne karşı”

Hollanda başbakanı Mark Rutte, Türk yetkililerin  bu iletisinin şaşırtıcı olduğunu ve Türkiye’nin bu yöntemle ne elde etmek istediğini anlayamadığını söyledi. Hollanda parlementosu milletvekilleri bu iletiyi “Hollanda’nın içişlerine karışmak” olarak nitelediler. Uyum bakanı Asscher ise Türkiye’yi Hollanda’daki düşünce ve söz söyleme özgürlüğünü kısıtlamaya çalışmakla suçladı.

Türkleri de “Polis Devleti” korkusu sardı.

3008366_313x170Rotterdam konsolosluğu’nun bu iletisi Hollanda’daki Türkler arasında büyük huzursuzluk yarattı. Yurttaşlar özellikle Facebook ve Twitter üzerinden paylaştıkları yolsuzluk karşıtı iletiler yüzünden Türkiye’ye gittiklerinde tutuklanmaktan korkuyorlar. Bu fırsatla arasında sorun olan kişilerin birbirlerini Rotterdam konsolosluğuna bildirebileceği, bu yüzden birçok kişinin canının yanabileceği bildiriliyor.

Hollanda’daki CHP birimine yurttaşların bu konuda yakınmalarda bulundukları öğrenildi.

Hollanda’nın tepkisi üzerinbe konsolosluk geri adım attı.

Gelen tepkiler üzerine konsolosluk yetkililerinin “olayın yanlış anlamadan kaynaklandığı”nı öne sürdükleri bildiriliyor. Hollanda basınında çıkan yazılara göre, Türk Konsoloısluğu Hollandalı yetkililere bu iletiyi yazan konsolosluk görevlisinin “yanlış sözcükler seçtiği”ni bildirdi…

Almanya’dan sonra…

Almanya’da güldürü sanatçısı Jan Boehmermann Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için aşağılayıcı Merkelsözler içeren “koşuğu”nu Alman devlet televizyonu ZDF’de okumuştu. Sanatçı her ne denli “Almanya’da söz özgürlüğününün sınırlarını denemek için” bunu yaptığını söylese de, tepki toplamıştı. Sanatçının sözleri arasında Avrupa’da müslümanları aşağılamak için kullanılan “Keçi Siken” sözü özellikle tepki aldı.

Bunun üzerine Türkiye Almanya’da yargıya gitmek istedi. Türkiye bu amaç için Almanya’da bulunan eski bir yasayı kullandı. Yasada “Arkadaş ülkelerin başkanlarına karşı kötü söz söylenemeyeceği” belirtiliyor. Bu da Almanya’da “sınırsız söz özgürlüğü” yanlıları ile “söz özgürlüğü aşağılama için kullanılamaz” diyenler arasında tartışma başladı.

Sonunda Merkel yargıya gidilmesine izin verdi ama öte yandan da 2018 yılında bu “Arkadaş ülke başkanlarına sövme yasağını” kaldırmaya da karar verdi. Benzer bir yasanın da Hollanda’da bulunduğu bildiriliyor.

RotterdamBaşkonsolosluğu

3 Responses

  1. Murat

    Ulan bunlarda diplomatmi. Turkiyeyi rezil ediyorlar. Imam hatip okullarini bitirenleri camilere degil konsolosluklarda calistirirsan ulkeyi boyle rezil ederler

  2. Oguz D.

    Hirsizlar hirsizliklarini baski yontemleri ile saklamaya calisiyorlar. Insanlarin seslerini kismaya calisiyorlar. HARAMZADELER. Allah sizin caldiginiz sifirladiginiz paralari, yetim haklarinin parasi ile yaptirdiginiz 1000 odali saraylari burunlarinizdan getirir insallah.

  3. Ayse

    Konsolosluk vatandaslari birlestirmek yerine bölücülük yapiyor. Vatandaslari birbirlerine düsürmek istiyor. Komsu komsuyu ihbarlasin istiyor. AHLAKSIZLAR! Almanyadada aynisini yapiyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *