Ruslar Türkiye’de Çeçenleri öldürürken, Türkiye göz mü yumdu?

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

2011 Yılından bu yana Rus casuslarının Türkiye’de 12 kişiyi öldürdükleri bildirildi. Öldürülenler Rusya’dan kaçıp Türkiye’ye sığınan Çeçenler, Özbekler ve Tacikler. İngiliz yayın kurumu BBC’de yayınlanan haberde, Türk hükümetinin bu öldürmelere göz yumduğu öne sürüldü.

Ruslar Türkiye’de ellerini kollarını sallaya sallaya….

Çeşitli kaynakların bildirdiğine göre, Rusya Türk topraklarında Çeçenlere karşı savaş yürütüyor. Rus casuslar Türkiye’ye rahatça girip çıkmışlar istediklerini yapmışlar.Türkiye’ye sığınmış Çeçen, Özbek ve Tacik kökenlileri diledikleri gibi öldürmnüşler…. Bu ancak 2016’da biraz değişmiş. Türkiye Suriye’de Rus uçağını düşürdükten sonra Türkiye-Rusya ilişkileri bozulmuştu. Bunun üzerine Türkiye, gelen Rus casusların bazılarını izlemiş ve tutuklamış. İngiliz basınına göre Türkiye-Rusya ilişkileri iyiyken, Türkiye bu sığınmacıların öldürülmesine göz yummuş!

Duyumlara göre, Ruslar bu öldürmeler için Rus mafyasının adamlarını da zaman zaman kullanıyor. Ayrıca Çeçenistan’ın başındaki Rus kuklası Kadirov’un adamları da bu öldürmelerde tetikçi olarak kullanılıyor.

Bir kerede 3 Çeçen öldürülmüştü

16 Eylül 2011 günü, İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde bir Rus casusu 3 Çeçen’i öldürmüştü. Önce Türkiye’nin tepkisini ölçen Rusya, ardından da Rus basını aracılığı ile bu öldürmeleri “dolaylı” olarak üstlenmişti. Öldürülen 3 Çeçen’in Çeçenistan’ın bağımsızlığı için savaşan Çeçen ordusunda komutan oldukları açıklanmıştı. Ruslara göre, bu 3 Çeçen komutan ( Berk-Haz Musaevi, Rustam Altemirol ve Zavrbek Amriev) Moskova’nın Domededovo havaalanındaki baskının planlayıcılarıydı. Öldürmeleri Alesandr Zhikov adlı 55 yaşındaki Rus ajanın yaptığı Rus basınında yeralmıştı. Üstelik te bu kişi Türkiye’ye Rus diplomatik pasaportu ile girmişti! Yabancı basında çıkan yazılarda, öldürme takımının 5 kişiden oluştuğu yazıldı. İstanbul’da 2 araç kiralamışlardı.

Bu olaydan sonra Rus casusların kiraladıkları araçlar bulundu. Ruslar aracı kiralarlarken özellilikle “beyaz” olmasını ve “Yolgösteren” (navigasyon) aygıtı olmamasını istemişlerdi. Ancak araç kiralama kuruluşunun elindek başka araç olmadığı için kendilerine yölgösterenli araç verildi. Araçtaki yolgöstereni kapatmak istediler ama başaramadılar. Daha sonra bu yüzden Türk polisi onların gittikleri her yerin izini sürdü. Geç te olsa… Rus casuslar bir de araçta bir de bellek çubuğu bırakmışlardı. Onda da motorsikletleriyle çektirdikleri görseller yeralıyordu… Türk polisi bunları buldu ancak Ruslar çoktan Türkiye’den ayrılmışlardı. Rahatça gelmişler, rahatça çalışmışlar ve ayrılmışlardı…

İngiliz basını, bu bellek çubuğunda görseli olanlardan Nedim Ayupov ile Moskova’da görüştü. Ayupov, “haberalma örgütü için çalışmadığını, yalnızca bir araba hırsızı olduğunu” öne sürdü.

Bu kez İstanbul’da Özbek…

10 Aralık 2014’te Rus ajanlar bu kez Özbekistan’dan Türkiye’ye sığınmış olan Abdullah Buhari’yi İstanbul’da öldürdüler. Buhari Zeytinburnun’ndaki tekkenin kapısının açılmasını beklerken, Rus casus arkadan yanaştı ve ateş etti. Herşey güvenlik kamerasına yansıdı.

Üstelik te, Buhari öldürüleceğini 6 ay öncesinden biliyordu. Sabır Şükürov adlı Özbek kökenli Rus casusu, kiralık katil ararken eski bir Türk güvenlik görevlisi olan Alican Eleman ile görüşmüştü. Eleman da, ilgileniyor görünüp, bilgi almıştı. Ruslar Türkiye’de öldürülecek 15 sığınmacının listesini vermişlerdi. Öldürülen adam başına 300 bin dolar öneriyorlardı. Eleman bunu hemen Buhari ile arkadaşlarına bildirdi. Onlar da polise bildirdiler. Ancak polis önlem almadı. Daha doğrusu önlem aldı da, ancak Buhari öldürüldükten sonra ötekileri koruma altına aldı.

Uzmanlar Ruslar’ın bunu Özbekistan’a “kıyak” olarak yaptıklarını söylüyorlar. Uzmanlara göre bu yüzden Rusya’nın Özbekistan gibi öteki eski Sovyet ülkelerindeki etkisi artıyor.

İstanbul Başakşehirde Edelgiriev’i…

1 Kasım 2015’te, Türkiye seçim günü, Ruslar Türkiye’de yine bir Çeçeni öldürdüler: Abdülvahit Edelgiriev. Rus casuslar, 33 Yaşındaki Edelgiriev’in İstanbul Başakşehir’de trafikte araçla önünü kestiler. Ön camdan ateş ettiler ama vuramadılar. Daha sonra arabadan çıkıp kaçan Edelgiriev’i yakalayıp vurdular ve ensesinden bıkakladılar. Edelgiriev, kay yitiminden öldü… Edelgiriev, Ruslar Çeçen direnişini ezdikten sonra bile dağlarda Rusara karşı savaşan ender kişilerdendi. Ancak 2008 yılında bir patlamada yaralanınca Türkiye’ye gelip iyileşmiş ve savaşımını Türkiye’den sürdürmüştü.

Edelgiriev, daha önce Rusların öldürdüğü 3 arkadaşının yanına gömüldü…

Ruslar yalnızca 2016’da Nisan ayında yakalandılar…

Türkiye Suriye’de Rus uçağını düşürünce, iki ülkenin arası açıldı. Uzmanlara göre bu olaydan sonra Rus casuslara göz yummamaya başladı. 2016’nın Nisan ayında İstanbul Atatürk havaalanına iki Rus casusu, Aleksandır Smirnov ile Yuri Anisimov geldi. Türk polisi bu iki Rusu izlemeye aldı. Onlar da daha önceki casuslar gibi “yolgösteren aygıtı olmayan beyaz bir araç” kiraladılar. Ancak kimseyi öldürmeden yakalandılar. Şimdi yüksek güvenlikli bir cezaevinde yatıyorlar. Bu iki casus, 1 Kasım 2015’te Edelgiriev’in öldürülmesine karışmakla suçlanıyorlar. Yabancı basında Aleksandır Smirnov’un Çeçen kökenli bir Moskova çetesi için çalıştığı, adının da Valid Lurakhmaev adlı bir Çeçen olduğu yazıld. Bu kaynaklara göre, bu kişi Çeçenistan’ı yöneten Rus kuklası Kadirov için çalışıyor ve Rusya’nın pis işlerini yapıyor.

Bu kez Mayıs 2016’da Kocaeli’nde

Ancak Türkiye’nin işleri “az da olsa” sıkılaştırması, Rusları yine de durduramadı… 11 Mayıs 2016’da, Rus ajanlar bu kez Ruslan İsrapilov’ı Kocaeli’nde öldürdüler. Çeçen kökenli Ruslan İrsapilov da Çeçenistan’ın bağımsızlığı için savaşırken Rusya’dan ayrılıp Türkiye’ye sığınanlardandı. Ancak Türkiye onu da koruyamadı. Rus ajanlar Türkiye’ye rahatça girdiler, araç kiraladılar, İsrapilov’un yaşadığı yerin çevresinde dolaşıp ortalığı yokladılar. Üstelik bunları yaparken de birilerince görüldüler. Ruslar’ın çevrede olduğu Nisan ayının sonunda İsrapilov’un kulağına geldi. Bir arkadaşının telesekreterine bıraktığı iletide bundan sözetti. Ancak bundan 1,5 hafta sonra Ruslar yine rahatça gelip onu evinin kapısının önünde öldürdüler. Onu ilk gören küçük oğlu ve karısı oldu…

 

  1. Murat

    iste AKP yobazlari: bir yanda müslüman gecinirler ama suriyede müslümani müslümana kirdirirlar. öte yandan ruslardan üc kurus para gelecek diye cecen özbek kardeslerimizin öldürülmesine ses cikarmazlar. Ne diyeyim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *