Sivil uçak pilotu: Türkler Rus pilotları onlarca kez uyardı ama yanıt alamadılar

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Bugün Rus uçağının düşürülmesi olayında bir tanık çıktı: Olay sırasında yakınlarda uçan bir sivil havayolu kuruluşunun pilotu. Adı açıklanmayan ancak kimliği Hollanda’nın RTL Nieuws haber kanalınca doğrulanan pilot şüyle konuştu:

“Eğer yön değiştirmezsen…”

“Kalkıştan hemen sonra,  telsizin ivedi iletişim kanalında Türk Hava Güçleri’nin çağrılarını duyduk. Bir uçağa yapılan çağrıda ‘eğer hemen yön değiştirmezse Türk hava bölgesine gireceği’ bildiriliyordu”. Pilot çağrının çok kez yapıldığını belirtti.

Ruslar bir kez bile yanıt vermediler

Ancak sivil pilot, Rus pilotların bir kez bile çağrıya yanıt vermediklerini söyledi.  Bu sırada sivil pilot “üzerinde Türk F-16’ları geçeceği için, alçaktan uçması” yönünde bir istek aldı. Bu arada Türk Hava Güçleri Rus uçağını uyarmayı sürdürdüler. Sivil pilota göre “Rus uçağı sözcüğün tam anlamıyla onlarca kez uyarıldı. Ama Ruslar bir kez bile yanıt vermediler”.

Sonra Türk Hava Güçleri’nin F-16 uçakları görüldü

Bundan sonra sivil pilot F-16 uçaklarını önce radarında gördü, daha sonra da kendi üstünden geçtiğini gördü. Daha sonra da sivil pilotun olayla ilişkisi kesildi, kendi uçuşunu sürdürdü.

Sivil pilota göre “Türk uçakları hiçbir zaman Suriye yönünde uçmadı. Dolayısı ile Rus uçağı Türk hava bölgesinde vurulmuş olmalı”.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *