Tüm Almanya’da 100 Kadın yüzkapatan giyiyor ama Merkel’in partisi yine de yasaklayacak!

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Yüzkapatan (çarşaf, burka, peçe). Görsel: Antoine Taveneaux, WCC

Almanya başbakanı Merkel, partisi CDU’nun (“Hıristiyan Demokrat Birliği”) kurultayında ‘Yüzkapatan giysiler uygunsuz. Yasaların elverdiği heryerde yasaklanmalı” diye konuştu. Bu Merkel’in yasak konusundaki ilk konuşması oldu. Kurultayda Merkel 4. kez parti başkanlığına seçildi.

Duyumlara göre CDU bu hafta yüzkapatan (burka, peçe gibi) giysilerin yasaklanmasını önerecek. Yasaklama Fransa’daki gibi her yerde olmayacak. Ancak okullarda, yargılıklarda, üniversitelerde, trafikte, hastanelerde yüzkapatan giysiler yasaklanacak.

Koca Almanya’da yalnızca 100 kadın peçeli!

Almanya’daki Müslüman kuruluşlara göre, tüm Almanya’da yüzkapatan giyen çok az sayıda (10 dolayında) kadın var. Onlar da zaten ayrımcılığa uğramamak için toplu taşım yerine kendi araçlarıyla yolculuk ediyorlar. Ayrıca pratikte yüzkapatan giysiler bazı yerlerde zaten yasak. Örneğin yargıçlar yüzün açılmasını isteyebiliyorlar. Alman basınında çıkan yüzkapatanlı kadın görsellerinin daha çok Münih ya da Bad Godesberg’deki Arap gezginler olduğu bildiriliyor.

Geçen hafta da Hollanda meclisi yüzkapatan giysilerin yasaklanmasını onamıştı.

Burhan Kesici eleştirdi

Almanya İslam Konseyi genel başkanı Burhan Kesici ise Merkel’in konuşmasını eleştirdi. Kesici “Ülke yönetimi Fransa’daki gibi yasaklar getirmeden önce iyi düşünmeli. Öyle bir yasak kadınların toplumdan daha da yalıtılmış hissetmelerine yolaçar” dedi.

(Görsel: Antoine Taveneaux, WCC)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *