Türk çetesi Gana’da 10 yıl boyunca nasıl sahte “Amerikan Büyükelçiliği” işletti?

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Gana ABD büyükelçiliği. Gerçeği, sahtesi

Bir Afrika ülkesi olan Gana’da sahte Amerika Birleşik Devletleri (ABD) büyükelçiliği ortaya çıkarılmış. Daha doğrusu bu sahte büyükelçilik tam 10 yıl boyunca çalışmış. Üstelik te aynı kentte başka bir kentçevresinde  kocaman bir ABD büyükelçiliği varken! Üstüne üstlük te, başkent Akra’daki bu büyükelçiliği bir Türk çetesi Ganalı ortaklarıyla birlikte işletmiş!

ABD Dışişleri Bakanlığı’na göre, başkent Akra’daki bu büyükelçiliği bir Türk çetesi Ganalı ortaklarıyla birlikte işletmiş! ABD bayrağı ve ABD başkanı Obama’nın resminin olduğu bu sahte büyükelçilik tam 10 yıl boyunca alıcılara gerçek ABD vizelerini 6000 ABD Dolarına satmış!

wp_gana_haber-basligi-750x410

Nasıl kandırmışlar?

Peki bu sahte büyükelçiliğin bulunduğu boyası solmuş yapıyı halk nasıl “gerçek ABD büyükelçiliği” sanmışlar?  Üstelik te yine aynı kentte (başkent Akra) ABD’nin kocaman bir büyükelçiliği dururken? Gerçek ABD büyükelçiliğinin yapısı Akra’nın en iyi kentçevrelerinden birisinde koskocaman bir yapı. Sahte büyükelçilik ise yolsul bir çevrede boyası solmuş bir yapı!

Birincisi, bu sahte büyükelçilik kendi alıcılarını kendisi bulmuş. Olağanda vize almak isteyenler arayıp sorarlar büyükelçilik nerede diye ve oraya giderler vize almak için.Bu “büyükelçilik” kapısına gelenlere vize vermemiş. Bu dolandırıcılar tüm batı-Afrika’yı il, il, ilçe ilçe, köy köy dolaşarak “ABD vizesi ister misiniz” diye pazarlama yapmış. Kendi alıcısını kendisi bulmuş! Ondan sonra bu alıcılar yakındaki bir otele yerleştirilmişler. Sonra da “vize işlemleri” için bu “büyükelçiliğe” getirilip götürülmüşler.

İkincisi, bu “büyükelçiliğe” gelen Ganalılar daha önce hiç büyükelçilik görmemiş kişilerden oluşmuş. Dolayısı ile bir büyükelçiliğin nasıl görünmesi gerektiğini bilmedikleri için burasını yadırgamamışlar. Üstelik bir de çalışanların Afrikalı değil de “ak yüzlü” olduklarını görünce, iyice inanmışlar! O çalışanlar da Türklermiş!

 

Gana'da sahte ABD büyükelçiliği (görsel: ABD Dışişleri Bakanlığı)
Gana’da sahte ABD büyükelçiliği (görsel: ABD Dışişleri Bakanlığı)

 

Peki nasıl bu işi 10 yıl sürdürebilmişler?

Evet, nasıl olmuş ta, böyle bir dolandırıcılık tam 10 yıl sürebilmiş?  Bu işin en kolay yanı olmuş. ABD Dışişleri Bakanlığı’na göre, dolandırıcılar yerel yetkilileri parayla satın almışlar. Onlar da bu dolandırıcılığı görmezden gelmişler….

Peki ya vizeler?

Bu sahte büyükelçilik alıcılarına gerçek vizeler satmış. Peki nasıl? Gerçek ABD büyükelçiliğinin istediği belgelerin tıpkılarını yaparak: Örneğin Gerçek ABD büyükelçiliği okul diploması, banka çıktısı, çalıştığını gösterir belge (örneğin aylık çıktısı)  istiyorsa, bu belgeleri sahte olarak üretmişler. Bunu yaparken de Ganalı yetkililere para yedirmişler. Bu belgelerin boşlarını ya da doldurulmuşlarını rahatça satın almışlar. Sonra bu belgelerle gerçek ABD büyükelçiliğinden vizeyi almışlar. Şu ya da bu nedenden gerçek vizeyi alamadıkları durumlarda da, vizenin sahtesini yapıp vermişler!

Alıcıların bu “büyükelçiliğin” sahte olduğunu bilip bilmedikleri belli değil. Ancak bazı durumlarda “sahte olduğunu bilseler bile ‘hizmet niteliği’ yüzünden seslerini çıkarmamışlardır” deniyor. Sonuçta gerçek ABD büyükelçiliğine gittiklerinde aşağılanıyorlar. ABD’li yetkililer bağırıp çağırıyor. Bu sahte büyükelçilikte ise tam tersine hizmet pek iyiymiş…

Nasıl ortaya çıkmış?

Birisi 2016’nın yaz aylarında yetkililere bildiirmde bulunmuş. Büyük olasılıkla (Ganalı yetkililer zaten bildikleri için ve parayı alıp sustukları için) bu bildirim ABD büyükelçiliğine yapılmış. ABD’nin bastırması üzerine de Ganalı yetkililer “büyükelçiliği” basmışlar. Tutuklamalar olmuş. Ancak görünüşe göre Türk çetenin tamamı ya da büyük bölümü kaçmış. Soruşturma sürüyormuş.

Sahte büyükelçilikte  10 ülkeden 150 pasaport bulunmuş. Yetkililer çetenin özellikle Gana, Fildişi Kıyısı ile Togo ülkelerinde pazarlama yaptığını belirtiyorlar.

İşin ilginci yine bu dönemde Akra’da sahte “Hollanda Büyükelçiliği” de işletilmiş. İşletenlerin ABD büyükelçiliğini işletenler olmasından kuşkulanılıyor.

Ayrıntılı okuyun:

[İngilizce] Regional Security Office Ghana Shuts Down Fake Embassy, ABD Dışişleri Bakanlığı

[İngilizce] Mobsters ran a fake U.S. Embassy in Ghana for 10 years, flying the flag and issuing visas for $6,000 Washington Post

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *