Türk İçişleri Bakanı Efkan Ala Görevden Neden “Ayrıldı”? Türkiye bu söylentilerle çalkalanıyor!

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Türk İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın birdenbire görevinden “ayrıldı”.  Ala görevini “bırakırken” herhangi bir neden vermedi.

Türkiye’de herkes bu değişikliğin nedenini sorguluyor. Yönetimdeki parti AKP’den konu ile ilgili somut bir açıklama gelmedi.

Başarısız olduğu için mi?  Döneminde Türkiye kan gölüne döndü…

Döneminde olan bitenlere bakıldığında Efkan Ala için “Türkiye Cumhuriyeti’nin gelmiş geçmiş en kötü İçişleri Bakanı” denebilir. Ala’nın bakanlığı döneminde Türkiye PKK karşısında hazırlıksız yakalandı. Yüzlerce şehit verildi. Bunun yanısıra onlarca IŞİD ile PKK terör saldırısı oldu. 1000’in üzerinde Türk yurttaşı terör kurbanı oldu… Efkan Ala’ya bağlı haberalma örgütleri bu saldırıları önleyemediler.

Ayrıca Efkan Ala, “Çözüm Süreci” adı verilen ve PKK’nın kentlerde örgütlenmesi ve güçlenmesi ile sonuçlanan yanlış politikanın parçasıydı. Dolmabahçe’de HDP’liler ile görüşen 3 AKP’li arasındaydı…

Bir tek Efkan Ala’nın suçu mu?

Ancak tüm bu başarısızlıkları bir tek Efkan Ala’ya yüklemek doğru olmaz. Çünkü Efkan Ala “Türkiye Cumhuriyeti’nin gelmiş geçmiş en kötü İçişleri Bakanı” iken, görevde de “Türkiye Cumhuriyeti’nin gelmiş geçmiş en kötü Başbakanı” Ahmet Davutoğlu vardı. Ahmet Davutoğlu döneminde (Başbakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı döneminde) Türkiye Suriye bataklığına girdi. Oradaki rejim karşıtlarını destekledi. Sonuçta Suriye Politikası fiyasko ile sonuçlandı. 4 Milyonun üzerinde Suriyeli sığınmacı Türkiye’ye geldi. Bunların arasında gerçek sığınmacıların yanısıra IŞİD’li PKK’lı terörcüler de vardı…. Ayrıca Davutoğlu döneminde “komşularla sıfır sorun” politikası başlattı, ama gerçekte uygulamalarla Türkiye’nin tüm komşularıyla arası bozuldu!

Binlerce şehitin kanını akıtan Çözüm Süreci fiyaskosunu da Erdoğan ve ötekiler varken bir tek Efkan Ala’ya yüklemek te haksızlık olur…

Türkiye’de “Başarısızlık” hiçbir zaman ayrılma nedeni değil

Ayrıca AKP hükümetlerinde (ve genel olarak Türkiye’de, Avrupa’nın tersine) “başarısız olmak” görevden alınma için bir neden olmuyor. Örneğin Sakarya’da eski raylar üzerinde “hızlı tiren” işletildi. Tiren raydan çıktı. 41 Yurttaş öldü. Avrupa’da olsa Ulaştırma Bakanı görevden ayrılırdı. Ayrılmadığı gibi, gazeteciler “görevden ayrılacak mı” diye sorduklarında Erdoğan “haddini bil” diye azarlamıştı. Üstelik o Ulaştırma Bakanı şimdinin Başbakanı Binali Yıldırım!

Peki neden?

Türk basınında bu konuda bazı şeyler yazılıyor. Ancak özellikle 15 Temmuz 2016 Kalkışması’ndan sonra basın-yayın üzerinde Türkiye’de büyük baskı var. O yüzden gazeteciler “doğrudan yazmak” yerine sözü dolaştırarak yazıyorlar herşeyi.

Ancak o yazılabilenler bile çok önemli savlar içeriyor:

  • 15 Temmuz Kalkışma gecesi Erdoğan ve öteki yöneticiler Efkan Ala’ya uzun süre ulaşamadılar. Efkan Ala bunu “Erzurum’dan Ankara’ya uçakla geliyordum” diye açıkladı. Gelen bilgiler Efkan Ala’nın Kalkışma sırasında cep telefonunu kapatıp Esenboğa Havaalanı’nın uçak hangarlarında saklandığı yönünde. Bütün bunlar kafalarda sorular yarattı. Acaba “Efkan Ala kalkışmanın sonucunu mu bekliyordu?”
  • CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray’a göre, Efkan Ala, Sinop Valisi’nin söyledikleri yüzünden görevden alındı. FETÖ soruşturmasında tutuklanan Sinop Valisi, “abi”lerinin Emniyet Genel Müdürü ile İçişleri Bakanı olduğunu söylemiş. “Abi” Türk devleti içindeki FETÖ paralel yapısında “yönetici”ye verilen ad. Acaba gerçekten eski İçişleri Bakanı Efkan Ala FETÖ’cü mü?
  • Türk haberalma kurumu MİT’in bir raporunda FETÖ’cü listesinde “6 eski 2  güncel Bakan, sempatizanları ile birlikte AKP içinde 33 milletvekili, 6 Genel Müdür, 3 Danışman”dan söz edildiği öne sürülüyor. Bu bakanların Efkan Ala olduğu, görevden “ayrılacak” öteki bakanın ise Bekir Bozdağ olduğu ileri sürülüyor…
  • AKP’li bazı kaynaklara göre ise, Erdoğan “devlette yuvalanmış Gülencileri temizlemede, Efkan Ala yavaş kaldı” diye görevden ayrılmasını istedi. Bildirildiğine göre FETÖ soruşturmalarını yürüten savcılar bu konudaki aksaklıkları doğrudan Erdoğan’a bildirdiler…

Doğal olarak bunlar yalnızca sav. Gerçekler yalnızca gelecekte belli olacak…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *