Türkiye gazeteciyi tutukladı, ayrımcı Wilders fırsatı kaçırmadı!

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Türkiye’de Hollandalı Türk gazeteci Ebru Umar’ın “Erdoğan’a hakaret”ten tutuklanması Hollanda’da her kesimden büyük tepki almayı sürdürüyor. Her siyasal görüşten kişiler bunun düşünce özgürlüğüne ve demokrasiye saldırı olduğunu belirterek Ebru Umar’ın gözaltına alınmasını kınadılar.

Ne yazık ki bu gözaltına alınma ile Hollanda’daki Türk ve İslam düşmanı kesimlerin eline de fırsat geçti. İslam karşıtı ayrımcı politikacı Geert Wilders (PVV partisi önderi) bu fırsatı kaçırmadı:

WildersEUTwitter

Ayrımcı Wilders bu konudaki ilk gönderisinde “Erdoğan İslam faşisti ayaklarını bizim Ebru Umar’ımızdan çek” dedi. Wilders daha sonraki iletisinde de Hollanda kamuoyunun başbakan Rutte’den Ebru Umar’ı bugün serbest bıraktırmasını beklediğini yazdı. Wilders daha sonraki iletilerinde de bu konuyu “değerlendirmeyi” sürdürdü….

WildersEUTwitter2

Wilders bu gönderilerinde de BB Mark Rutte’nin “Ebru Umar ile dün akşam ilişki kuruldu. Büyükelçiliğimiz onunla gerektiğinde ilişkiyi kuracak. Koenders (Dışişleri bakanı) ile Dışişleri Bakanlığı konuyu izliyor” gönderisine alıntı yaptı. Wilders gönderisinde BB Rutte için aşağılayısı “Slapjanus” sözcüğünü kullanarak “Başbakan olarak senin kendinin şimdi doğrudan konuyu izleyip Erdoğan’ı araman gerekir” dedi.

Wilders daha sonraki iletisinde de, Hollanda’nın en büyük gazetesi De Telegraaf’da çıkan bir haberi konu yaptı. Haberde bazı Hollandalı Türklerin bu gözaltına alınmayı kutladıkları yazıyor. Wilders gönderisinde “Bu kutlama yapan uyum göstermemiş kişileri Erdoğan ile (konuşup) Ebru Umar ile değiş tokuş yapamaz mıyız?” deniliyor.

Türkiye’nin imajına bir darbe daha oldu…

Türkiye’de ardı ardına gazetecilerin tutuklanması, ‘düşünce özgürlüğü kısıtlanması’ konuları uzunca süredir Avrupa’nın gündemindeydi. Bu son olayın bu konudaki tartışmaları daha da güçlendireceği, Türkiye’nin yurtdışındaki imgesini daha da kötüleştireceği bildiriliyor.

Not: Bu habere katkıları ve Hollandaca çevirileri için Hollanda’dan M.Gökşen’e saygılarımızı iletiriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *