Türkiye ile Hollanda’nın arasını Rotterdam Belediye Başkanı Ebutalip bozmuş!

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Hollanda’nın en önemli gazetelerinden ‘Volkskrant”ın araştırmasına göre, iki ülke arasındaki sorunun büyümesine Fas kökenli belediye başkanı Ebutalib’in (Aboutaleb) konuyu yanlış anlaması yolaçmış.

Hollanda 12 Mart 2017’de Türk Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma’yı Rotterdam Türk Konsolosluğu’na sokmamıştı. Olayda polis Türk göstericileri dövmüş ve köpeklere ısırtmıştı.

Rutte istemiş ama diplomatik “istenmeyen kişi” duyurusu yapmamış

Olaydan önce, Hollanda Başbakanı Mark Rutte belediye başkanını arayarak ‘Bakan Kaya’nın Hollanda’da bulunmasının istenmeyen bir durum olduğunu, Almanya’ya geri gönderilmesi gerektiğini” söylemiş. Daha sonra bunu yazılı olarak ta bildirmiş. Ancak Bakan Kaya resmi olarak “istenmeyen kişi” olarak duyurulmamış. Belediye Başkanı Ebutalip ise bunu yeterli görmüş.

Belediye Başkanı Ebutalip Türk bakan Fatma Kaya’nın zırhlı aracını testere ile açtırmayı bile düşünmüş ama “bakan yaralanabilir” diye vazgeçmiş. Bakan içindeyken aracın bir kamyonun arkasında Almanya’ya taşımak ta seçenekler içindeyken, Bakan Kaya Almanya’ya geri dönmeyi onaması üzerine bundan vazgeçilmiş.

Ancak Ebutalip daha önce bakanın “bir otele yerleşeyim”, “havaalanına götürün” gibi isteklerini de geri çevirmiş. Aldığı emirler doğrultusunda “Almanya’ya geri gideceksin” demiş.

İşin ilginç yanı, Bakan Kaya’nın Ekim ayında Hollanda yönetimine karşı açtığı davayı da Hollandalı yargıç “senin ülke dışına çıkarılman için resmi bir duyuru yok, sen kendi isteğinle gittin” diyerek geri çevirmişti!

Türk Dışişleri Bakanı’nın uçağına iniş izni vermemişlerdi
Türkiye ile Hollanda arasındaki gerilim her iki ülkedeki seçimlerden önce başlamıştı. 11 Mart’ta Hollanda Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağına iniş izni vermemişti.

Türkiye’nin uluslararası saygınlığını ayaklar altına alan bu kararı Hollanda “ülke düzeni ve güvenliği” için aldığını söylemişti. Oysa NCTV (Hollanda Ulusal Güvenlik ve Terörle Savaşımda Eşgüdüm Birimi) toplum düzeni ve güvenliğine somut bir tehdit olmadığını açıklamış.Rotterdam polisi Rotterdam Türk toplumu arasındaki durumu “sakin ama yüksek oranda kutuplaşmış” olarak açıklamış.

Gazeteye konuşan Avrupa ile Uluslararası Yargı uzmanı Tom Zwart, Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nu ülkeye sokmama konusunda da büyük olasılıkla yeterli yasal neden olmadığını belirtti.Uzman, Hollanda’nın Türkiye’den özür dileyi düşünmesi gerektiğini söyledi. Ancak iki ülke arasında ortaya çıkan bu bunalımdan da yararlanarak seçimlerde büyük başarı kazanan Hollanda Başbakanı Rutte, Türkiye’ye çok kızgın olduyğunu ve hiçbir zaman özür dilemeyeceğini belirtmişti.

Türkiye ile Hollanda arasındaki bunalım nasıl oluştu?

11 mart 2017’de Hollanda yönetimi Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt çavuşoğlu’nun uçağının iniş iznini kaldırmıştı. Ülkeye giremeyen Çavuşoğlu Hollanda’dan özür isteğinde bulununca, Hollanda Başbakanı Rutte “Deli misin? ne özürü?” demişti.

Bunun arkasından Almanya’dan Hollanda’ya araçla gelen Türk Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’yı Hollanda Rotterdam’daki Türk Konsolosluğu’na sokmamıştı. Ayrıca Rotterdam polisi konsolosluk çevresinde gösteri yapan Türk yurttaşlarına karşı çok sert davranmış, göstericileri dövmüş ve köpeklere ısırtmıştı. Hollanda’nın De Telegraaf gibi sağcı basını Türk yurttaşlarının dövüldüğü, köpeklere ısırtıldığı görselleri “Burada patron biziz” başlıklarıyla yayınlamıştı.

Hem Hollanda hem de Türkiye’deki seçimden önce olan bu bunalımın hem Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin partisi VVD’ye hem de Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisi AKP’ye yaramıştı.

Başka ülkelerle alım-satım ilişkilerine çok önem veren Hollanda, bu yüzden dış ilişkilerinde çok yumuşak ve dikkatli davranmakla biliniyor. Uzmanlar buna karşın Hollanda’nın Türkiye’ye sert çıkabilmesini, “Türkiye’nin uluslararası saygınlığının dibe vurması”na bağlıyorlar.

5 Responses

 1. Ertan

  Bi halttan anladığınız yok. Suç Hollanda’da değil. Suç Türkiye’de. Türkiye’de herkesin maskarası olmuş bir AKP hükümeti olmasa Hollanda gibi bir cüce Türk bakanlara karşı bunları yapıp ülkemizi rezil edebilir miydi.

 2. Halis Tere

  Hollandada Aboutalep, Almanyada bizim Cem. Bunlar bu ulkelerde sistemin adamlari. Kraldan cok kralcı olurlar. Turkleri Faslilari Avrupalilar boyle kontrol ederler

 3. Nebahat Kuscu

  sacmalamayin. Hollanda acikgozluk ediyo. Bizim AKP hukumetinin ne kadar aptal olduklarini bildikleri icin isi belediye baskanina yikip yirtacaklar ozur dilemeden. Onun pesindeler

 4. Serkan B.

  kopegin isini kopege yaptiracan. Hollandalilar isi bildikleri icin Rotterdama dogru adami komuslar

 5. Ali Değer

  Baş soykırımcı Almanya utanmadan tüm ecdadımızı soykırımcı ilan etti, bi de meclisinden geçirdi ne oldu? AKP bir iki ay büyükelçiyi Ankara’ya çekti sonra da hiçbirşey olmamış gibi Berlin’e geri gönderdi. Avrupalı artık bu iş bilmez AKP’lilerin sığlığını çözdü. Yarın bak Hollanda onca rezillikten sonra AKPyi kandırır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *