Türkiye’de artan terör, Türk ekonomisine bir balta daha vurdu…

posted in: Gezi, İngiltere, Türkiye'den Olaylar | 0
Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Türkiye’de PKK ve IŞİD terör saldırılarının önlenememesi, tam tersine artması, özellikle turizim kesimini çöküşe doğru götürüyor. Son 2 yıldır çok kötü bir dönem geçiren Türk turizmine bir kötü duyum da gezi gemilerinden geldi. Akdeniz’de yolcu dolaştıran İngiliz gezi (cruise) gemileri, artık Türk limanlarına gelmeyeceklerini açıkladılar.

Türk limanları yerine Arnavut, Yunan limanları…

Akdeniz’deki en büyük gemi gezisi kuruluşlarından Cunard ile P&O da 2017’de Türk limanlarına gelmeyeceklerini açıkladılar. Açıklamaya göre gemiler Türk limanları yerine ilk kez Arnavutluk limanlarını uğrayacakları liman listesine aldılar. Ayrıca zaten limanlarına uğradıkları Yunanistan’da ek limanlara da uğrayacaklar.

Bazı büyük gemi gezisi kuruluşları zaten 2016 yılında Türk limanlarına gelmeyi durdurmuşlardı. Bunlar arasında iki Amerikalı büyük kuruluş Cyristal ile Disney de vardı. Ayrıca MSC Cruises da 2016’da Türkiye’ye gezgin getirmeyi durduranlar arasındaydı. Tanınmış  Holland-America Lines da 8 Aralık günü gemilerinin 2017’de artık Türk limanlarına uğramayacağını açıklamıştı. Kuruluş bu kararı İstanbul Beşiktaş’taki PKK terör saldırısından 2 gün önce almıştı. Beşiktaş saldırısından sonra, yine büyük bir kuruluşş olan Princes Cruises da Türk limanlarına uğramayacağını açıklamıştı. Şimdi buna iki büyük İngiliz kuruluşu da katılmış oluyor.

İstanbul ve Kayseri saldırıları üzerine

Bu kararın İngiliz Dışişleri Bakanlığının yeni “Türkiye gezi öğüdü” üzerine alındığına kesin gözüyle bakılıyor. Kayseri’de 13 askerimizi şehit eden ve 55 askerimizi yaralayan PKK saldırısının olduğu 17 Aralık 2016 günü İngiltere “Türkiye’ye gezi öğüdü”nü güncellemişti. Öğütte, Türkiye’de yeni terör saldırıları riskinin arttığ, havacılık kesiminde de risk olduğu bildirilmişti…

Türk gezi kesimine yeni bir balta vuracak…

Gezi gemilerinin Türk limanlarına uğramaması zaten son iki yıldır çok kötü bunalımda olan Türk gezi kesimini daha da bunalıma sokacak. Birçok önemli gezi gemisi kuruluşu zaten 2016’da Türkiye’ye gelmeyi durdurmuştu. Ancak şimdi bunlara özellikle Türkiye’ye çok gezgin getiren İngiliz gemi gemilerinin de eklenmesi Turizim kesimi için kötü olacak.

Çünkü gezi gemileri ile gelen turisler öteki turistlere göre çok daha dazla para harcıyorlar.

Gemi gezginleri “hepsi içinde” gezginlere benzemiyor

Gezi gemileri ile gezenler genellikle varlıklı, ya da en azından paralı kişiler oluyorlar. Bu gezginlerin uğradıkları liman kentlerinde esnafın yüzü gülüyor. Pahalı ürünler satın alıyorlar, iyi lokantalarda yemek yiyorlar. Ayrıca yalnız liman kentlerinde değil, çevredeki kentlere de günlük gezilerle gidip oraların ekonomisine de para getiriyorlar. O açıdan bu tür gezginler “hepsi içinde” ucuzcu gezginlerden çok değişik.

“Hepsi içinde” gezginler uçak içinde 200-300 avro verip Avrupa’dan uçakla geliyorlar. Otellerde yemek içmek parasız olduğu için otelden çıkmıyorlar. Esnaftan alışveriş yapmıyorlar. Yapsalar da zaten genelde düşük gelirli gezginler oldukları için de ülkelerine götürmek için aldıkları armağanlar 5-10 liralık adi ürünler oluyor.

Gemi gezginleri, “hepsi içinde” gezginlerin 2 haftada harcadıkları paranın 3-5 katını birkaç günde harcıyorlar.

İngiliz gemilerinin bu açıklaması Türkiye’nin gemi turizminin tabutuna son çivi oldu. Son birkaç aydır gezi gemilerinin %80’i Türk limanlarına uğramayı durdurmuşlardı….

Ekonomiyi daha da vuracak

Son yıllarda Türk ekonomisindeki sorunlar artıyor. Bunun sonucu olarak ta, ekonomide daralma başladı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 12 Aralık 2016 günü açıkladığı verilere göre Türk ekonomisi son çeyrekte %1,8 daraldı. Bu gerçekten çok kötü bir durum. Gezi gemilerinin artık Türk limanlarına uğramaması ile Türkiye bir döviz kaynağını daha yitirecek. Türk Lirası’nın son dönemlerde çok değer yitirmesi üzerine Türk hükümeti “Dövizinizi Türk Lirasına çevirin” kampanyası yürütüyordu.

(görsel: İstanbul’da bir gezi gemisi – Alexxx1979, WCC)

Ayrıntılı okuyun:

[İngilizce] Neden bazı gemi gezilerinde Arnavutluk’a uğrayabilirsiniz ama Türkiye’ye uğrayamazsınız? Los Angeles Times

[İngilizce] Hollanda-Amerika Line 2017’de hiçbir Türk limanına uğramayacak Cruise Critic

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *