Türklerin kurduğu ‘Avrupa İslam Üniversitesi’nin 3 tepe yöneticisi tutuklandı!

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Anabirimi Rotterdam’da bulunan “Avrupa İslam Üniversitesi”ne Hollanda Vergi Kurumu baskın düzenledi. Okulun 3 tepe yöneticisinin gözaltına alındı. Gözaltına alınan yöneticiler, “kara para aklama”, “belgelerde sahtecilik”, “vergide dolandırıcılık” ile suçlanıyorlar. Bu yöneticilerin malvarlıklarına el konuldu.

Gözaltına alınanlar arasında okulun rektörü Prof. Dr. Nedim Bahçekapılı’nın da olduğu anlaşılıyor. Okulda eğitimin sürdüğü bildiriliyor.

Özel birim bastı…

Hollanda’da yayınlanan “AD” gazetesinin yazısına göre, Hollanda vergi kurumunun özel FİOD (“Parasal bilgialma ile soruşturma”) birimi, “Avrupa İslam Üniversitesi”ne (AİÜ) baskın düzenledi. Okulun kuruluşundan bu yana tüm belgeleri incelendi. İncelemeler sonucu, “dolandırıcılık” saptandı.

Bağışlar üzerinden dolandırmışlar

Hollandalı savcılara göre, okul yönetimi Hollanda Vergi Kurumu’nu milyonlarca avro dolandırdı. Bildirildiğine göre dolandırıcılık okula yapılan yardımlar üzerinden oldu.

Savlara göre, okula bağış yapan kişilere okul yönetimi “alındı belgesi” verdi. Ancak bu belgelerdeki tutarlar gerçek bağış tutarlarından çok daha yüksek yazıldı. Böylece bağış yapan kişiler Vergi Kurumu’ndan yüksek tutarlarda vergi geriödemesi aldılar (Hollanda’da kar amacı gütmeyen kurumlara yapılan bağışlar vergiden düşürülebiliyor). Bunun sonucu olarak ta, AİÜ’ye bağıs yapan 2000 kişi Hollanda Vergi Kurumu’ndan toplam 8,5 milyon avro geri ödeme aldı.

Bu haksız vergi geriödemelerini alan kişilerin bunları okula verip vermedikleri bilinmiyor. Ancak en azından okul bu yöntemle kendisine bağış yapılmasını özendirmiş oldu. Hem okula bağışlar yapıldı hem de bağış yapanlar “kazanmış” oldular…

Mallarına elkonuldu

Hollandalı yetkililer gözaltındaki 3 yöneticinin malvarlıklarına elkoydular. El konulan varlıklar arasında toplan 87000 avro nakit paranın, kredi kartlarının, değerli takıların, araçların olduğu bildiriliyor.

Bağış yapanlar

Bu soruşturma kapsamında yalnız okulun değil, okula bağış yapan 2000 dolayında kişinin de soruşturulacağına kesin gözüyle bakılıyor. Büyük olasılıkla bunların arasında haksız vergi veriödemesi alanlar cezalandırılacaklar…

Avrupa İslam Üniversitesi

AİÜ’ 2001 yılında kuruldu. Yine Rotterdam’da bulunan daha tanınmış ‘Rotterdam İslam Üniversitesi’ içindeki ayrılık sonucu, oradan ayrılanlarca kuruldu (o üniversite de Hollanda basınında rektörünün tartışmalı sözleri, cinsel saldırı suçlamaları ile yeralmıştı).

“İslamic University of Europe” adıyla eğitim veren okulun anabirimi Hollanda’nın Rotterdam kentinde. Ancak okulun Genelağ sitesinde verilen bilgilerde, Hollanda’nın Amsterdam kentinde, Almanya’nın Mannheim, Münih, Duisburg kentleri ile Avusturya’nın Viyana kentlerinde de birimleri olduğu anlaşılıyor.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *