Türklerin Kurduğu Parti, Bir Sağlık Kuruluşunun Adını Değiştirtti

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Hollanda’da Türklerin kurduğu ve azınlık haklarını savunan “DENK” partisi, bir sağlık kuruluşunun adının değişmesine yolaçtı.

Onun adı artık ‘Synaeda’!

Hollanda’nın kuzeyindeki ‘Friesland’ bölgesindeki bir sağlık kuruluşu adını değiştirmeye karar verdi. Bundan böyle adı “Denk” olan kuruluş, adını ‘Synaeda’ olarak değiştirdi. Kuruluş, “bir çok kişi ‘Denk’ adını siyasal parti ile karıştırdığı için” adını değiştirdiğini bildirdi. Politikadan bağımsız olarak sağlık servisi verdiğini söyleyen kuruluş, bu yansızlığını sürdürebilmek için bu kararı almış. DENK Partisi ilk kurulduğunda, Denk sağlık kuruluşu partinin simgesinin kendi simgelerine çok benzediği için yakınmada bulunmuştu. Bunun üzerine de DENK partisi simgesini değiştirmişti.

Bu arada, bu sağlık kuruluşu, artık kullanmadığı “denk.nl” internet alan adını satışa çıkardı. DENK partisinin bu alan adını satın alması gibi bir beklentileri olabilir mi? Ya da göçmen ve İslam karşıtı ayrımcı politikacı Wilders’ın PVV partisi denk.nl’i satın almak istese onlara da satacaklar mı?

DENK Partisi

Parti 2015 Yılında Hollanda İşçi Partisi (PvdA) milletvekilleri Tunahan Kuzu ile Selçuk Öztürk’ce kuruldu. Bu iki milletvekili PvdA’nın “Göçmenlerin Uyum Politikası” ile ters düşünce partiden atıldılar. “Partiden atma” yolu, Hollanda’daki siyasal partilerin kullandığı ilginç bir yöntem. İlginç, çünkü en büyük profildeki partiden atmalar genelde göçmen kökenlilere karşı oluyor.

“Ya benim gibi düşün, ya da atarım”

Hollanda’nın verdiği “özgürlükler ülkesi”, “hoşgörü ülkesi” imgesine ters bir biçimde, Hollanda’daki egemen siyasal yapı, kendi görüşü dışındakilere pek hoşgörülü değil. Örneğin 2006 yılında Hollanda milletvekili seçimlerinde aday olan 3 Hollandalı Türk milletvekili aday partilerinden atıldılar. Çünkü partilerinin “Ermeni savlarını onayla” dayatmasını kabul etmediler. Hıristiyan Demokrat Birliği (CDA) partisi adayları Ayhan Tonca ile Osman Elmacı partilerinden atıldılar. Ayrıca PvdA’lı Erdinç Saçan da bu nedenden partisinden atıldı.

Hıristiyan Refleksleri…

Hollanda’da Türk kökenli göçmen sayısı yüksek olmasına karşın, Hollanda halkı her ne denli çok dinci bir toplum olmasa da, kültüre yerleşmiş Hıristiyan reflekslerini çok iyi kullanan çok güçlü bir Ermeni lobisi var. Özellikle Hristiyan Birlik (CU) gibi partilerden güç alan bu Ermeni lobisi aracılığı ile Türk kökenli politikacılara ayrımcı ve çok büyük baskı uygulanıyor.

Almanya’daki durum da benzeri olmasına karşın, Hollandalı Türk politikacılar Almanya’dakilerden daha sağlam çıktılar. Hollanda’da Çoşkun Çörüz dışındaki Türk kökenli milletvekilleri soykırım suçlamalarını kabul etmediler.

Oy sayısını arttırıyor

İşte böyle bir politika ortamında 2015’te kurulan DENK partisi kurulduğundan bu yana oy sayısını, yandaş sayısını hızla arttırdı. Kendisini Hollandalı Türkler ile sınırlamayarak, partiye katılan Faslı ya da Hollanda’nın sömürgelerinden gelmiş kişilerle birlikte hızla bir “Azınlıkların haklarını savunan parti” konumuna yükseldi.

[görsel:Fantaglobe11 WC]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *