Volkswagen 30.000 işçi çıkarıyor. 23.000’i Almanya’dan

Paylaşın! Herkes sizden duysun!

Volkswagen Wolfsburg anabirimi (Ralf Roletschek, WCC)

 

Volkswagen 30.000 çalışanını işten çıkaracağını açıkladı. İşten çıkarmaların çoğunluğu Almanya’da olacak. Volkswagen yaklaşık 23.000 çalışanını Almanya’da işten çıkaracak.

İşten çıkarmaların nedeninin ‘Volkswagen Dizel Çevre kirletim dolandırıcılığı’ ile “otomobil pazarında artan yarış koşulları” olduğu bildiriliyor.

Zorla işten çıkarma yok

İşten çıkarmaların zorla olmayacağı açıklandı. Büyük olasılıkla “erken emeklilik” ve gönüllü işten ayrılma ile çalışan sayısı azaltılacak. Ayrıca kuruluş önümüzdeki yıllarda elektrikli araçlara ek yatırımlar yaparak 9000 yeni iş yaratacak.

Türkiye’de en çok satan marka ama…

Kuruluşun CEO’su Müller, “Gelecek kuşak araçlar ülke dışında değil, Almanya’da üretilecek” dedi. Dolayısı ile yeni yaratılacak 9000 ek iş Almanya’ya gelecek.

Volkswagen’in 31 ülkede toplam 610 bin çalışanı bulunuyor. Bunların 120 bini Almanya’da. Türkiye’de son yıllarda en çok satan araç konumuna yükselen Volkswagen, ne yazık ki Türkiye’de hiç üretimde bulunmuyor…

Volkswagen’in %12,7’sini Almanya’nın Aşağı Saksonya bölge yönetimi elinde tutuyor. Bu payın, Volkswagen’in modellerine üretimyeri seçme konusunda etkili olduğu düşünülüyor.

Gaz salınımında dolandırıcılık yapmıştı…

Geçen yıl Volkswagen’in dizel araçlarda dolandırıcılık yaptığı ortaya çıkmıştı. ABD yetkilileri Volkswagen’in dizel araçlarının açıklanandan çok daha yüksek oranda çevreyi kirlettiklerini bulmuşlardı. Daha da önemlisi, Volkswagen’in çevre yetkililerini yanıltmak için araçlarına düzenek kurduğu ortaya çıkmıştı. Volkswagen’in araçlarına koyduğu bir yazılım, aracın çevre yetkililerince denendiğini anlıyor ve gaz salınımını ona göre azaltıyordu.

Bu dolandırıcılığın ortaya çıkmasından sonra, ABD’de Volkswagen’e büyük ceza gelmiş, yeryüzünde birçok ülkede Volkswagen’in bu modelleri yasaklanmıştı. Avrupa’da ise, Volkswagen Almanya’nın bastırmasıyla şimdiye dek büyük bir ceza yemekten kurtuldu… Türkiye’de ise bu konuda hiçbirşey yapılmadı…

Görsel: Volkswagen Wolfsburg anabirimi (Ralf Roletschek, WCC)

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *